Koronawirusy w Polsce i na świecie – co powinniśmy wiedzieć?

Koronawirusy w Polsce i na świecie – co powinniśmy wiedzieć?
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

20.04.2020 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirusy istnieją na świecie od lat. Obecnie największym zagrożeniem jest SARS-CoV-2. Jednak warto wiedzieć, czym są, skąd się wzięły i jak możemy się przed nimi uchronić? Oto podstawowe informacje, które każdy z nas powinien posiadać na ten temat.

Od grudnia 2019 r. w mediach pojawia się coraz więcej informacji o najnowszym koronawirusie SARS-CoV-2 będącym odpowiedzialnym za chorobę COVID-19. Poza nim są jeszcze inne typy, które sieją spustoszenie na całym świecie od lat. Czym są koronawirusy? Jakie są ich rodzaje? Jak możemy się przed nimi uchronić? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi poniżej.

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy są wirusami o charakterystycznym wyglądzie. Na powierzchni swojej otoczki posiadają wypustki przypominające koronę, stąd wzięła się nazwa. Należą one do RNA-wirusów, co oznacza, że ich informacje genetyczne nie są zapisane w postaci nici DNA (tak jak np. wirus ospy lub opryszczki) tylko RNA.

Koronawirusy - co o nich wiadomo?

Dzielimy je na cztery grupy: alfa, beta, gamma, delta. Dodatkowo w zależności od rodzaju niektóre z nich mogą być ludzie lub zwierzęce. Zdarza się, że zmutowany koronawirus zwierzęcy, staje się patogenem dla człowieka.

Pierwszy przypadek został wyizolowany w 1937 roku z organizmu chorego ptaka z zakaźnym zapaleniem oskrzeli. W przypadku zwierząt najbardziej podatne na koronawirusy są: myszy, szczury, indyki, koty, psy, nietoperze, świnie, konie i bydło.

W przypadku ludzkich wirusów (HcoV), odkryto je w połowie lat 60. XX wieku u pacjentów z grypą. Od tamtej pory udało się zidentyfikować siedem rodzajów koronawirusów na świecie:

  • 229E (alfa),
  • NL63 (alfa) początkowo nazywany wirusem New Haven,
  • OC43 (beta),
  • HKU1 (beta),
  • MERS-CoV (beta) wywołujący MERS - bliskowschodni zespół oddechowy,
  • SARS-CoV (beta) wywołujący SARS,
  • SARS-CoV-2 (beta) początkowo nazywany 2019-nCoV.

Jak leczyć koronawirusy?

Zakażenia koronawirusami w większości przypadków przebiegają bardzo łagodnie. Jedynie nieliczne patogeny są naprawdę niebezpieczne dla człowieka. Warto wiedzieć, że to właśnie one wywołują większość infekcji dróg oddechowych - są odpowiedzialne za kaszel czy katar, który z reguły szybko mija.

SARS-CoV, MERS-CoV czy SARS-CoV-2 to przykłady nielicznych patogenów, które stanowią naprawdę duże zagrożenie dla zdrowia. W przypadku tego ostatniego ponad 80 proc. przypadków zachorowań przebiega łagodnie, co utrudnia wyizolowanie wszystkich zakażonych.

Każdy z wymienionych koronawirusów może jednak prowadzić w niektórych przypadkach do śmierci. Niestety do tej pory nie odkryto leku ani szczepionki, które mogłyby być wykorzystywane w terapii wywoływanych przez nie schorzeń.

Obecnie leczenie opiera się głównie na działaniu objawowym. Skuteczne jest również zestawienie interferonu z lopinawirem lub rytonawirem, od lat stosowanymi w leczeniu zakażenia wirusem HIV. Jest nadzieja na to, że niedługo pojawi się skuteczna szczepionka przeciwko COVID-19, jednak eksperci zwracają uwagę, że zanim trafi ona do masowej produkcji może minąć jeszcze sporo czasu.

Jak chronić się przed koronawirusami?

Obecnie najlepszą profilaktyką przeciwko chorobom wywoływanym przez koronawirusy jest unikanie zakażenia, przestrzegając zasad prawidłowej higieny osobistej i żywieniowej. Mowa tu między innymi o częstym, dokładnym myciu rąk przed i po posiłku, po powrocie do domu, w pracy, po skorzystaniu z toalety, po kontakcie z chorą osobą. Jest to bardzo ważna czynność, chroniąca nas przed zarażeniem drogą kropelkową.

Jeśli to my jesteśmy chorzy, należy pozostać w domu i unikać dużych skupisk ludzi, by nie zarazić innych osób. Kiedy wyjście z domu jest konieczne np. po zakupy spożywcze, warto założyć maskę jednorazową, a po jej zdjęciu wyrzucić ją i dokładnie umyć ręce.

Koronawirus w Polsce

Pierwsze zakażenia koronawirusem wywołującym COVID-19 w Polsce pojawiły się na początku marca. Obecnie zarówno liczba zachorowań, zgonów, jak i ozdrowień rośnie. Kaszel, gorączka, problemy z oddychaniem to główne objawy towarzyszące chorobie.

Jeśli więc podejrzewamy u siebie wirusa, nie należy wychodzić z domu np. do lekarza. Ministerstwo Zdrowia oferuje nam całodobową infolinię telefoniczną pod numerem: 800 190 590. Wystarczy z niej skorzystać i postępować zgodnie z otrzymanymi wytycznymi. W przypadku wyjścia z domu narażamy się na kontakt z innymi osobami, co zwiększy możliwość zarażenia.

Koronawirusy towarzyszą nam od dawna w mniejszej lub większej skali. Pamiętajmy, by przestrzegać zasad higieny i starać się podchodzić do sytuacji ze spokojem. Nerwy, stres oraz panika z pewnością w niczym nam nie pomogą.

Więcej na temat koronawirusa będącego odpowiedzialnym obecnej pandemii COVID-19 dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Koronawirus Informatorkoronawiruspandemia