Koronawirus z Chin w kolejnym kraju w Europie. Jest coraz bliżej Polski

Koronawirus z Chin w kolejnym kraju w Europie. Jest coraz bliżej Polski

Koronawirus z Chin w kolejnym kraju w Europie. Jest coraz bliżej Polski
Źródło zdjęć: © East News
28.01.2020 09:14, aktualizacja: 28.01.2020 09:25

Koronawirus z Chin został zidentyfikowany u naszych zachodnich sąsiadów. Bawarskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek o pierwszym przypadku odnotowania zakażenia. Niemcy są drugim europejskim krajem po Francji, do którego dotarł śmiertelny wirus.

Śmiertelnie niebezpieczny koronawirus 2019-nCoV rozprzestrzenia się w ekstremalnie szybkim tempie. Zdaniem ekspertów okres rozwoju wirusa wynosi około dwóch tygodni, a w tym czasie chora osoba jest w stanie zarazić nawet trzech ludzi. Jak wynika z najnowszych danych, zarażonych jest już niemal 4500 osób, w tym wiele z nich jest w stanie krytycznym. Liczba ofiar śmiertelnych na terenie Chin wzrosła już do 106.

W poniedziałek późnym wieczorem, świat obiegła informacja o pierwszym przypadku zachorowania na nowy rodzaj zapalenia płuc, wywoływany przez chiński wirus na terenie Niemczech. Bawarski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności poinformował, że zakażony mężczyzna pochodzący z miasta Starnberg w Bawarii został już odizolowany, a jego stan zdrowia jest na bieżąco monitorowany.

Wszystkie osoby, które mogły mieć bliski kontakt z pacjentem, zostały szczegółowo poinformowane o możliwych objawach choroby, drogach zakażenia, a także zalecanych działaniach profilaktycznych. Rzecznik bawarskiego ministerstwa zdrowia zapowiedział na dzisiejsze przedpołudnie specjalną konferencję prasową, podczas której opinia publiczna otrzyma więcej informacji na temat pierwszego takiego przypadku w swoim kraju.

Bawarskie ministerstwo zdrowia uspokaja i podkreśla, że w ocenie służb medycznych ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa na terenie Niemiec jest bardzo małe.

Drugi przypadek w Europie

Zidentyfikowanie zakażenia niecałe 20 kilometrów od Monachium spowodowało, że Niemcy stały się drugim europejskim krajem, w którym odnotowano obecność koronawirusa. W piątek, 24 stycznia trzy przypadki zarażenia potwierdziła Francja. Tamtejsi lekarze ocenili stan kliniczny wszystkich pacjentów jako dobry i stabilny.

Na świecie przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono już w kilkunastu krajach. Poza Chinami są to: Tajlandia, Korea Południowa, Wietnam Singapur, Nepal, Tajwan, Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Sri Lanka, Kambodża, Malezja, Francji i Niemcy.

Aby powstrzymać koronawirusa, granice swoich państw zamknęły już Korea Północna i Mongolia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)