Koronawirus: WHO planuje testy na obecność przeciwciał. Mają pomóc w ocenie skali epidemii

Koronawirus: WHO planuje testy na obecność przeciwciał. Mają pomóc w ocenie skali epidemii
Źródło zdjęć: © East News | Jakub Walasek/REPORTER
Karolina Modzelewska

07.04.2020 12:19, aktual.: 07.04.2020 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

WHO w ramach programu SOLIDARITY II planuje badania, które pozwolą ocenić rozmiary epidemii COVID-19 i odnaleźć odpowiedź na pytanie, ile osób zaraziło się koronawirusem. Testy zostaną przeprowadzone w kilku krajach.

Przeprowadzenie testów pozwoli zwiększyć wiedzę na temat koronawirusa SARS-CoV-2, a w szczególności uaktualnić dane na temat rozmiarów epidemii oraz śmiertelności w poszczególnych grupach wiekowych.

Koronawirus: Przypadki bezobjawowe

W wielu przypadkach zakażenie koronawirusem przebiega bezobjawowo. Chorujący nie odczuwa żadnych, nietypowych dolegliwości, dlatego nie zgłasza się do lekarza i kontynuuje normalne funkcjonowanie. W tym czasie może zakazić sporą liczbę innych osób.

Według ostatnich danych (z 7 kwietnia 2020 roku) na całym świecie jest ponad 1,3 mln osób zakażonych kornoawirusem SARS-CoV-2 i ponad 74 tys. ofiar śmiertelnych COVID-19. Jednak niewystarczająca liczba testów sprawia, że ciężko ocenić faktyczne rozmiary epidemii. Testy na obecność koronawirusa są wykonywane przede wszystkim u osób zgłaszających objawy choroby.

Koronawirus: Faktyczne rozmiary epidemii

Eksperci uważają, że liczba zakażonych może być znacznie większa, właśnie ze względu na bezobjawowe przypadki zachorowań. Dlatego WHO zdecydowało się przeprowadzić testy na obecność przeciwciał. Ich wyniki pozwolą ustalić, czy dana osba w przeszłości była zakażona SARS-CoV-2.

Testy pozwolą również ocenić, jak długo przeciwciała pozostają w organizmie człowieka i jak reaguje on na powtórne zakażenie. Obecnie firmy oraz laboratoria z całego świata pracują nad ich produkcją. Konieczna jest weryfikacja ich skuteczności oraz zwiększenie dostępności.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)