Koronawirus. WHO naciska na zwiększenie produkcji leku na COVID-19

Koronawirus. WHO naciska na zwiększenie produkcji leku na COVID-19
Źródło zdjęć: © PAP

25.06.2020 08:07, aktual.: 25.06.2020 13:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do szybkiego zwiększenia produkcji deksametazonu - taniego sterydu, który, jak wykazano, zmniejsza liczbę zgonów wśród krytycznie chorych pacjentów z COVID-19.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że popyt na deksametazon zwiększył się znacząco, zaraz po tym jak brytyjscy badacze potwierdzili jego skuteczność w walce z COVID-19.

Eksperci ostrzegali, że nadmierne zainteresowanie lekiem i gromadzenie jego zapasów może sprawić, że stanie się trudno dostępny. Teraz WHO jest zmuszone oficjalnie naciskać na zwiększenie produkcji leku.

- Chociaż dane są wciąż wstępne, niedawne odkrycie, że deksametazon może uratować życie krytycznie chorych pacjentów z COVID-19, dało nam bardzo potrzebną nadzieję - przyznał Tedros podczas konferencji prasowej w Genewie. - Kolejnym wyzwaniem jest zwiększenie produkcji oraz szybka i równa dystrybucja leku na całym świecie.

Tedros podkreślił, że lek powinien w pierwszej kolejności trafić tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Podkreślił również, że deksametazon powinien być stosowany wyłącznie u pacjentów, którzy najciężej przechodzą COVID-19 i wyłącznie pod nadzorem klinicznym.

- Nie ma dowodów na to, że lek działa u pacjentów z łagodną chorobą lub jako środek zapobiegawczy, a jak każdy może powodować skutki uboczne - ostrzegał szef WHO. Zaznaczył również, że zwiększona produkcja leku musi iść w parze z zachowaniem najwyższej jakości produktu, co jak wiadomo, często nie jest łatwe, gdy trzeba gwałtownie zwiększyć produkcję.

Tedros zwrócił również uwagę, że "niemal każdego dnia osiągamy nowy i ponury rekord zakażeń". Zauważył, że w ciągu kilku ostatnich dni wykryto ponad 1 mln nowych przypadków COVID-19 na świecie. Przypomniał również, że pierwszy milion padł po 3 miesiącach od rozpoczęcia epidemii w Wuhan.

Potwierdził, że niektóre kraje odnotowują szybki wzrost liczby zakażeń i zgonów, podczas gdy inne, które z powodzeniem stłumiły epidemię, teraz odnotowują wzrost liczby chorych, gdy ponownie otworzyły swoje społeczeństwa i gospodarki. Przypomniał również o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą druga fala koronawirusa.

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)