Koronawirus. WHO naciska na zwiększenie produkcji leku na COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do szybkiego zwiększenia produkcji deksametazonu - taniego sterydu, który, jak wykazano, zmniejsza liczbę zgonów wśród krytycznie chorych pacjentów z COVID-19.

Koronawirus. WHO naciska na zwiększenie produkcji leku na COVID-19
Źródło zdjęć: © PAP

25.06.2020 | aktual.: 25.06.2020 13:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że popyt na deksametazon zwiększył się znacząco, zaraz po tym jak brytyjscy badacze potwierdzili jego skuteczność w walce z COVID-19.

Eksperci ostrzegali, że nadmierne zainteresowanie lekiem i gromadzenie jego zapasów może sprawić, że stanie się trudno dostępny. Teraz WHO jest zmuszone oficjalnie naciskać na zwiększenie produkcji leku.

- Chociaż dane są wciąż wstępne, niedawne odkrycie, że deksametazon może uratować życie krytycznie chorych pacjentów z COVID-19, dało nam bardzo potrzebną nadzieję - przyznał Tedros podczas konferencji prasowej w Genewie. - Kolejnym wyzwaniem jest zwiększenie produkcji oraz szybka i równa dystrybucja leku na całym świecie.

Tedros podkreślił, że lek powinien w pierwszej kolejności trafić tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Podkreślił również, że deksametazon powinien być stosowany wyłącznie u pacjentów, którzy najciężej przechodzą COVID-19 i wyłącznie pod nadzorem klinicznym.

- Nie ma dowodów na to, że lek działa u pacjentów z łagodną chorobą lub jako środek zapobiegawczy, a jak każdy może powodować skutki uboczne - ostrzegał szef WHO. Zaznaczył również, że zwiększona produkcja leku musi iść w parze z zachowaniem najwyższej jakości produktu, co jak wiadomo, często nie jest łatwe, gdy trzeba gwałtownie zwiększyć produkcję.

Tedros zwrócił również uwagę, że "niemal każdego dnia osiągamy nowy i ponury rekord zakażeń". Zauważył, że w ciągu kilku ostatnich dni wykryto ponad 1 mln nowych przypadków COVID-19 na świecie. Przypomniał również, że pierwszy milion padł po 3 miesiącach od rozpoczęcia epidemii w Wuhan.

Potwierdził, że niektóre kraje odnotowują szybki wzrost liczby zakażeń i zgonów, podczas gdy inne, które z powodzeniem stłumiły epidemię, teraz odnotowują wzrost liczby chorych, gdy ponownie otworzyły swoje społeczeństwa i gospodarki. Przypomniał również o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą druga fala koronawirusa.

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter.

koronawiruswhoCovid-19
Komentarze (4)