Koronawirus we Włoszech. Lekarze są pod wrażeniem. "Te osoby są niezniszczalne"

Koronawirus we Włoszech. Lekarze są pod wrażeniem. "Te osoby są niezniszczalne"

Koronawirus we Włoszech. Lekarze są pod wrażeniem. "Te osoby są niezniszczalne"
Źródło zdjęć: © YouTube.com
01.06.2020 12:18, aktualizacja: 01.06.2020 14:55

Koronawirus we Włoszech został potwierdzony u ponad 230 tys. osób. Okazuje się, że wśród nich jest grupa, która niezwykle dobrze radzi sobie z infekcją. Ku zdziwieniu lekarzy, chodzi o ludzi powyżej 90. roku życia. "Są niezniszczalni" - komentują eksperci.

Koronawirus we Włoszech przyczynił się do śmierci ponad 33 tysięcy osób. Od początku wybuchu pandemii, na Półwyspie Apenińskim odnotowano już ponad 230 tysięcy przypadków COVID-19. Obecna sytuacja w Italii wygląda już znacznie lepiej niż kilka tygodni temu. Tamtejsi mieszkańcy powoli wracają do normalności, a lekarze robią wszystko co w ich mocy, aby liczba zgonów spowodowanych infekcją była jak najmniejsza.

Włoscy eksperci prowadzą dziesiątki badań na temat śmiertelności na koronawirusa wśród poszczególnych grup wiekowych. Ich szczególną uwagę przykuły dane dotyczące osób powyżej 90. roku życia. Okazuje się, że znoszą one chorobę znacznie lepiej niż młodsi od nich seniorzy.

O najnowszych obserwacjach poinformowano w niedzielnym wydaniu "Corriere della Sera". Dziennik informuje, że w dobie pandemii śmiertelność mężczyzn z wieku 70-79 lat wzrosła o 50 procent w porównaniu z poprzednimi latami. Znacznie mniejsze liczby zgonów notuje się natomiast u 90-latków. Włoscy dziennikarze piszą o prawdziwym fenomenie tej grupy wiekowej, choć jak podkreślają, hipoteza nie została jeszcze dogłębnie zbadana naukowo.

"Te osoby są niezniszczalne"

Z całego świata napływają doniesienia o niesamowitych wyzdrowieniach osób starszych. Wśród rekordzistów znaleźli się między innymi: 106-letnia Lucia Ronda z północy kraju oraz 102-letnia Italica Grondona z Genui. Historia tej drugiej na tyle zainteresowała lekarzy, że postanowili pobrać od niej dodatkowe próbki do badań. Jak się okazało, urodzona w 1917 roku kobieta w dzieciństwie przeszła także grypę hiszpankę.

- Być może w czasie swego długiego życia natknęła się na tak dużą ilość wirusów, że jej układ odpornościowy jest bardziej przygotowany na COVID-19 - mówi lekarz cytowany przez włoską gazetę.

Prawdziwym fenomenem jest prowincja Ogliastra na Sardynii, które ze względu na długowieczność tamtejszych mieszkańców nazywana jest "ziemią stulatków". Według oficjalnych informacji nie potwierdzono tam ani jednego zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

- To tak, jakby osoby, które kończą 90 lat, stawały się niezniszczalne - mówią eksperci na łamach "Corriere della Sera". - To osoby, które ocalały w zjawisku nazywanym "żniwami". Oznacza ono, że słabe jednostki umierają i pozostają tylko te silniejsze - zarówno fizycznie, jak i psychicznie - komentuje prezes włoskiego stowarzyszenia psychogeriatrii, prof. Marco Trabucchi,

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)