Koronawirus w Szwecji. Blisko 225 milionów dolarów na ochronę najstarszych obywateli

Koronawirus w Szwecji. Blisko 225 milionów dolarów na ochronę najstarszych obywateli
Źródło zdjęć: © Flickr

14.05.2020 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus w Szwecji został potwierdzony u ponad 27 tys. osób. Kraj słynący z kontrowersyjnego podejścia do pandemii notuje coraz większą liczbę zgonów wśród osób starszych. Tamtejszy rząd planuje przeznaczyć na ich ochronę dodatkowe 225 mln dolarów.

Koronawirus spowodował śmierć ponad 290 tysięcy osób na całym świecie. W związku z wybuchem pandemii, większość krajów zdecydowała się na wprowadzenie wielu obostrzeń, mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Jednym z państw, które do alarmującej sytuacji podeszło zdecydowanie mniej restrykcyjnie była Szwecja.

Strategia Szwedów wobec pandemii koronawirusa od początku budziła szereg wątpliwości. Władze kraju nie zdecydowały się na zamknięcie restauracji, szkół i sklepów, a wydały jedynie zalecenia dotyczące dystansu społecznego. Kontrowersyjne decyzje miały uchronić gospodarkę kraju przed kryzysem.

W Szwecji potwierdzono ponad 27 tysięcy przypadków koronawirusa. Od początku wybuchu pandemii walkę z COVID-19 przegrało tam ponad 3 300 obywateli. Podobnie jak w innych krajach, większość zgonów odnotowano wśród najstarszych mieszkańców. Rosnąca liczba ofiar śmiertelnych w tej grupie wiekowej dała do myślenia władzom, które zdecydowały się na podjęcie radykalnych kroków.

Blisko 225 milionów dolarów na pomoc dla najstarszych mieszkańców

Rząd premiera Stefana Lofvena planuje przekazać dodatkowe 2,2 mld koron szwedzkich (około 225 milionów dolarów) na zwiększenie liczby pracowników opiekujących się najstarszymi obywatelami kraju. Planowany jest także wydatek rzędu 2 miliardów koron na rekompensaty dla władz lokalnych, które poniosły dodatkowe koszty w związku z pandemią.

Na początku maja lokalne władze poinformowały o wszczęciu śledztwa w sprawie wysokiej śmiertelności w szwedzkich domach opieki. Jak wynika z danych z końca kwietnia, połowa ludzi po 70. roku życia, którzy zmarli w wyniku przegranej walki z infekcją, mieszkała właśnie w nich.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (115)