Koronawirus w Polsce. Jak wykryć wykryć osoby, które przeszły COVID-19 bezobjawowo? Pomogą testy

Badacze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzili udane próby testów, których celem będzie wykrywanie, czy dana osoba miała styczność z koronawirusem SARS-CoV-2. Do przełomu jeszcze daleko, ale pierwsze wyniki są bardzo obiecujące.

Koronawirus w Polsce. Jak wykryć wykryć osoby, które przeszły COVID-19 bezobjawowo? Pomogą testy
Źródło zdjęć: © Pexels

12.10.2020 | aktual.: 14.10.2020 12:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilka miesięcy temu naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) rozpoczęli prace i wytworzyli komponenty do pierwszego testu pozwalającego wykryć przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Sam test został stworzony przez prof. Floriana Krammera z Icahn School of Medicine at Moun Sinai w Nowym Jorku i jego grupę badawczą.

Co wnoszą polskie badania? W rozmowie z PAP prof. UAM dr. hab. inż. Jakub Rybka przekazał, że wraz z zespołem sprawdził działanie testu na próbkach surowicy pobranej od osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Test wykrył pożądane przeciwciała, co oznacza jego skuteczność.

Badacz podkreśla, że opracowany przez nich test jest wyjątkowy pod tym względem, że wykrywa przeciwciała neutralizujące SARS-CoV-2. Zwraca uwagę, że jest to ważny szczegół ich badań:

- To jest istotne, bo jest częsty zarzut, że są inne testy, ale my szukamy konkretnie przeciwciał neutralizujących koronawirusa – zaznaczył naukowiec. PAP wyjaśnia, że "test oparty jest o dwa białka wirusowe, które wiążą się specyficznie do odpowiednich przeciwciał".

- Istnieją doniesienia mówiące, że ludzie przechodzą koronawirusa bezobjawowo, albo nie zauważają tych objawów. Ten test ma wykryć przebycie takiego zakażenia - dodaje prof. Rybka. Dużym plusem rozwiązania opracowywanego na UAM jest to, że dziennie testowi może zostać poddane nawet kilkaset próbek krwi, a wyniki będą znane w ciągu jednego dnia.

Jest to szansa na powstanie skutecznego narzędzia w zapobieganiu rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19, jednak do upowszechnienia testu wymagane jest kilka milionów złotych dofinansowania do badań. Wniosek o nie został już złożony m.in. do Narodowego Centrum Nauki oraz Agencji Badań Medycznych.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (79)