Koronawirus w Polsce. Ekspert: Liczba zachorowań na choroby zakaźne spadła. Wyjątkiem COVID-19

Koronawirus w Polsce. Ekspert: Liczba zachorowań na choroby zakaźne spadła. Wyjątkiem COVID-1906.11.2020 09:50
Koronawirus w Polsce. Osoba w maseczce
Koronawirus w Polsce. Osoba w maseczce
Źródło zdjęć: © Pexels

Jak stwierdziła Konsultantka Krajowa w Dziedzinie Epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, w bieżącym roku zanotowano znaczny spadek zachorowań na choroby zakaźne, z wyjątkiem choroby COVID–19.

Nauka w Polsce PAP pisze, że spadek ten "dotyczy niemal wszystkich infekcji, głównie tych występujących najczęściej, takich jak choroby układu oddechowego (oprócz COVID-19) oraz zakażeń jelitowych, zarówno u dzieci jak i dorosłych".

– Związane jest to z wprowadzeniem restrykcji i obostrzeń w związku z pandemią, która w przeciwieństwie do innych infekcji w październiku jeszcze bardziej się nasiliła – stwierdziła Paradowska-Stankiewicz.

Chodzi tu przede wszystkim o grypę i zakażenia grypopodobne. Jest ich wyraźnie mniej w porównaniu do poprzednich sezonów grypowych. Największy spadek odnotowano w maju i czerwcu.

Przestrzeganie obostrzeń kluczowe

Jak podaje Nauka w Polsce PAP, "w kolejnych miesiącach liczba zachorowań z powodu grypy i zakażeń grypopodobnych znowu zaczęła nieco rosnąć, jednak nadal była mniejsza od tej, jaka zwykle występuje o tej porze roku".

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Mowa tu o wakacjach, które były czasem rozluźnienia obostrzeń. 

– Obecny sezon grypowy od 1 września zaczął się znacznie mniejszą dynamiką tych infekcji, trzeba jednak pamiętać, że szczyt zachorowań z powodu grypy i zakażeń grypopodobnych przypada w naszym kraju na okres od stycznia do marca – przypomniała ekspertka. 

PAP podkreśla też, że "przestrzeganie zasad chroniących przed zakażeniem sprawdza się także w odniesieniu do pandemii wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)