Koronawirus w Polsce. "60 tysięcy osób może być obecnie zakażonych" - ocenia lekarz

Koronawirus w Polsce. "60 tysięcy osób może być obecnie zakażonych" - ocenia lekarz
Źródło zdjęć: © Youtube.com

28.04.2020 12:29, aktual.: 28.04.2020 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus w Polsce został zdiagnozowany u ponad 12 tysięcy osób, jednak dolnośląski wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon twierdzi, że zarażonych może być obecnie nawet pięć razy tyle.

Koronawirus w Polsce został potwierdzony już u ponad 12 tysięcy osób. Ministerstwo Zdrowia każdego dnia przekazuje informacje na temat rozwoju pandemii w naszym kraju. Lekarze robią co mogą, aby przyczynić się do jak najmniejszego bilansu ofiar śmiertelnych. Zespoły naukowców zaangażowały się w prace nad wynalezieniem skutecznej metody, która byłaby w stanie pomóc w leczeniu COVID-19. Jedną z nich jest terapia lekami przeciwwirusowymi.

- Wydaje się, że terapia tymi lekami u części pacjentów rzeczywiście spowolniła progresję choroby, ale to trzeba ocenić na zdecydowanie większej grupie pacjentów - mówił profesor Krzysztof Simon pytany o skuteczność terapii stosowanych w leczeniu COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Ordynator oddziału zakaźnego przekazał, że pacjenci, którzy wyrazili zgodę, otrzymali różne kombinacje leków przeciwwirusowych. Wśród nich znalazł się m.in. lek Kaletra. W przypadku gwałtownego wysiewu cytokin, niszczących ustrój chorego, pacjentom podawany jest bloker interleukiny 6 - informuje TVN 24.

"W Polsce może być obecnie 60 tysięcy zarażonych"

Profesor przyznał, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć rozwoju epidemii w Polsce. - Udało się spłaszczyć jej przebieg, ale wciąż pojawia się 300-500 przypadków dziennie w kraju. Proszę pamiętać, że wykonujemy stosunkowo mało testów. Nie wiemy dokładnie, ile osób jest w Polsce zakażonych - mówi na antenie TVN 24.

- Faktem jest, że osoby bezobjawowe zakażają w niewielkim stopniu, bo przykładowo nie kaszlą, nie plują, ale mimo wszystko mogą zarażać inne osoby - stwierdził. Profesor dodał, że jego zdaniem obecnie w Polsce może być nawet 60 tysięcy osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Lekarz zaznaczył, że wypowiada się jedynie jako ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Przyznał, że jeżeli przyjąć "uzasadnioną koncepcję", że jedna piąta pacjentów ma objawy kliniczne oraz przechodzi testy, to 80 proc. pacjentów przechodzi chorobę bezobjawowo, z nierozpoznaną infekcją.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)