Koronawirus w Afryce. WHO obawia się "cichej epidemii". Wszystko przez brak testów

Koronawirus w Afryce. WHO obawia się "cichej epidemii". Wszystko przez brak testów
Źródło zdjęć: © Flickr

26.05.2020 09:47, aktual.: 26.05.2020 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

WHO boi się, że z powodu braku testów na obecność koronawirusa w Afryce, na tym kontynencie może dojść do tzw. "cichej epidemii". - Musimy naciskać na przywódców, by uznali testy za priorytet - mówi wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia do Afryki.

Samba Sow, wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do Afryki, przyznał, że jest niezwykle zaniepokojony obecną sytuacją w Afryce. Jego zdaniem, brak testów na obecność koronawirusa na tym kontynencie może niebawem przyczynić się do wybuchu "cichej epidemii".

- Moją podstawową obawą związaną z Afryką jest to, że brak testów prowadzi do "cichej epidemii". Musimy naciskać na przywódców, by uznali testy za priorytet – oznajmił Samba Sow.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, iż w Afryce zdiagnozowano do tej pory mniej niż 1,5 proc. globalnych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Liczba tamtejszych ofiar śmiertelnych stanowi natomiast 0,1 procent zgonów wywołanych przez chorobę COVID-19 na całym świecie. Ogniska epidemii znajdują się w dużych miastach.

- Wszystkie państwa Afryki mają przygotowane plany działania w związku z pandemią, ale są w nich luki i słabe punkty - dodaje szef WHO.

Przypomnijmy, że w połowie maja poinformowano, iż model opracowany przez ekspertów WHO przewiduje, że w przypadku braku konkretnych działań, koronawirusem może zarazić się nawet 231 milionów mieszkańców Afryki. Umrzeć może aż 190 tysięcy z nich.

WHO zawiesza testy leku

Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował także, że tymczasowo zostały zawieszone testy kliniczne hydroksychlorochiny - leku na malarię, u pacjentów zarażonych koronawirusem. Decyzja została wywołana obawami o zdrowie chorych na COVID-19 oraz oczekiwaniem na wyniki badań dotyczących bezpiecznego stosowania tego środka. Pojawiły się informacje, jakoby lek mógł być szkodliwy dla zainfekowanych.

Liczba osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 wynosi już prawie 5,5 miliona. Według najnowszych danych, walkę z chorobą COVID-19 przegrało już blisko 350 tysięcy osób na świecie. Najwięcej zgonów odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)