Koronawirus w Afryce. WHO obawia się "cichej epidemii". Wszystko przez brak testów
WHO boi się, że z powodu braku testów na obecność koronawirusa w Afryce, na tym kontynencie może dojść do tzw. "cichej epidemii". - Musimy naciskać na przywódców, by uznali testy za priorytet - mówi wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia do Afryki.
26.05.2020 | aktual.: 26.05.2020 14:42
Samba Sow, wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do Afryki, przyznał, że jest niezwykle zaniepokojony obecną sytuacją w Afryce. Jego zdaniem, brak testów na obecność koronawirusa na tym kontynencie może niebawem przyczynić się do wybuchu "cichej epidemii".
- Moją podstawową obawą związaną z Afryką jest to, że brak testów prowadzi do "cichej epidemii". Musimy naciskać na przywódców, by uznali testy za priorytet – oznajmił Samba Sow.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, iż w Afryce zdiagnozowano do tej pory mniej niż 1,5 proc. globalnych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Liczba tamtejszych ofiar śmiertelnych stanowi natomiast 0,1 procent zgonów wywołanych przez chorobę COVID-19 na całym świecie. Ogniska epidemii znajdują się w dużych miastach.
- Wszystkie państwa Afryki mają przygotowane plany działania w związku z pandemią, ale są w nich luki i słabe punkty - dodaje szef WHO.
Przypomnijmy, że w połowie maja poinformowano, iż model opracowany przez ekspertów WHO przewiduje, że w przypadku braku konkretnych działań, koronawirusem może zarazić się nawet 231 milionów mieszkańców Afryki. Umrzeć może aż 190 tysięcy z nich.
WHO zawiesza testy leku
Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował także, że tymczasowo zostały zawieszone testy kliniczne hydroksychlorochiny - leku na malarię, u pacjentów zarażonych koronawirusem. Decyzja została wywołana obawami o zdrowie chorych na COVID-19 oraz oczekiwaniem na wyniki badań dotyczących bezpiecznego stosowania tego środka. Pojawiły się informacje, jakoby lek mógł być szkodliwy dla zainfekowanych.
Liczba osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 wynosi już prawie 5,5 miliona. Według najnowszych danych, walkę z chorobą COVID-19 przegrało już blisko 350 tysięcy osób na świecie. Najwięcej zgonów odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.
Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.