Koronawirus. Sztuczna inteligencja pomoże wykrywać osoby nienoszące masek

Koronawirus. Sztuczna inteligencja pomoże wykrywać osoby nienoszące masek

Koronawirus. Sztuczna inteligencja pomoże wykrywać osoby nienoszące masek
Źródło zdjęć: © East News | Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News
Karolina Modzelewska
18.02.2020 16:09, aktualizacja: 07.04.2020 11:56

Baidu stworzyło sztuczną inteligencję, która pomoże w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Z 96,5 proc. skutecznością wykrywa osoby, które nie mają masek lub noszą je w niewłaściwy sposób.

Chiny walczą z groźnym koronawirusem, który do tej pory zabił 1875 osób i rozprzestrzenia się w bardzo dużym tempie. Liczba zarażonych COVID-19 wzrosła do 73 337. Zdecydowana większość z nich to Chińczycy.

Nie każdy Chińczyk nosi maskę

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najłatwiej zarazić się nim poprzez kontakt z chorą osobą. Dlatego władze Chin zdecydowały, że w wielu regionach noszenie ochronnych masek jest obowiązkowe w miejscach publicznych np. centrach handlowych, w komunikacji miejskiej itp.

Populacja Chin jest jednak tak duża, że trudno sprawdzić, czy wszyscy faktycznie przestrzegają ustalonych zasad. Zwłaszcza że dotychczas kontrolę przeprowadzały fizyczne osoby.

Zdarzały się przypadki, kiedy władze wykorzystywały drony do przypominania Chińczykom o konieczności noszenia masek. Odnotowano też sytuacje, gdy dzieci udawały się na posterunki policji, aby zgłosić, że ich rodzice nie przestrzegają obowiązujących reguł.

Chiński Google przychodzi z pomocą

Algorytm sztucznej inteligencji, opracowany przez Baidu (twórcę największej internetowej wyszukiwarki w Chinach) ma pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Algorytm opiera się na modelu skanowania twarzy, dzięki któremu możliwe jest rozpoznawanie osób nienoszących masek lub noszących je w nieprawidłowy sposób. Algorytm zeskanował około 100 tys. fotografii, a jego skuteczność szacuje się na 96,5 proc.

Używanie narzędzia dostarczonego przez Baidu może być pomocne w walce z dalszym rozprzestrzenianiem się choroby. Zwłaszcza że ryzyko zarażenia się COVID-19 wciąż uznaje się za wysokie.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)