Koronawirus. Lek coraz bliżej? Przełomowe badania polskich naukowców
Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat nagrody FNP zbadał enzym, który może okazać się kluczowy w zwalczaniu koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki temu odkryciu mogą przyspieszyć prace nad lekiem oraz sposobami diagnostyki.
- Jest to właśnie to najważniejsze białko - wśród wielu zidentyfikowanych - o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego – tak o zbadanym enzymie mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat nagrody FNP za rok 2019 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.
SARS-CoV-2 Mpro, czyli omawiany powyżej enzym, jest odpowiedzialny za cięcie białek niezbędnych wirusowi do replikacji. Znajomość tego enzymu może pozwolić na opracowanie metody, która powstrzymałaby wirus przed replikacją, a tym samym - zabiłaby go.
O ile w przypadku przeciwdziałania zakażeniom i opracowaniu szczepionki badania polskich naukowców mogą mieć mniejsze znaczenie, niż wcześniejsze odkrycia chińskich badaczy, to w przypadku potencjalnego leku dają spore nadzieje. Co więcej zebrane informacje mogą posłużyć także do szybszej diagnostyki COVID-19.
- Gdyby opracować lek, który inhibitowałby działanie tego enzymu (hamowałby jego aktywność - PAP), to praktycznie zabijamy koronawirusa. To wiadomo z poprzedniej epidemii koronawirusa - SARS - mówi naukowiec w rozmowie z PAP. - Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz - dodaje.
Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk
Naukowiec zwrócił uwagę, że podobny enzym znaleźć można również w SARS-CoV i miał dużą rolę w powstrzymaniu epidemii SARS w 2002-2003 roku . Ten "klucz" pozwala na mapowanie enzymu, dzięki czemu nie tylko łatwiej będzie opracować skuteczny lek. Badania pozwolą na łatwiejsze dopasowanie już istniejących leków.
Badania SARS-CoV Mpro i SARS-CoV-2 Mpro trwają na całym świecie, jednak polscy badacze dokonali w tej kwestii przełomu. Towarzyszącym temu odkryciem było potwierdzenie faktu, że SARS-CoV-2 Mpro nie jest podobny do żadnego enzymu występującego w ludzkim organizmie. Oznacza to, że potencjalne leki nie będą szkodliwe dla nas i będą działały jedynie na wirusa.
To odkrycie wraz z wcześniejszymi ustaleniami badaczy, może znacząco przyspieszyć prace nad lekiem i szczepionką. Co więcej daje możliwość na opracowanie skuteczniejszych metod diagnostycznych COVID-19. Z badaniami można zapoznać się w bioRxiv.