Koronawirus przegra z lekami? Rozpoczęły się testy czterech terapii. WHO: to historyczna próba

Koronawirus przegra z lekami? Rozpoczęły się testy czterech terapii. WHO: to historyczna próba

Koronawirus przegra z lekami? Rozpoczęły się testy czterech terapii. WHO: to historyczna próba
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
29.03.2020 09:14, aktualizacja: 07.04.2020 12:28

Koronawirus może zostać pokonany przez kombinację leków, których testy właśnie ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Badania obejmą 45 krajów. W każdym z nich zostanie przetestowana skuteczność czterech terapii. Szef WHO mówi o "historycznej próbie".

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował podczas wideokonferencji, o rozpoczęciu pierwszych testów leków wspomagających walkę z koronawirusem SARS CoV-2. Podczas międzynarodowych badań naukowcy przetestują skuteczność czterech terapii.

W programie udział bierze aż 45 krajów. Głównym celem eksperymentu jest opracowanie dokładnych metod leczenia COVID-19. Testy dodatkowo mają pomóc ekspertom dostarczyć niezbędne dane, które w znaczącym stopniu przyczynią się do powstania szczepionki przeciwko koronawirusowi. Szef WHO ogłosił, że pierwszy pacjent przystąpi do testów w klinice szpitala uniwersyteckiego w Oslo w Norwegii.

- Potrzeba nam jeszcze od 12 do 18 miesięcy na stworzenie szczepionki. Zanim to nastąpi, musimy natychmiast opracować leczenie pacjentów, aby ocalić ich życie. Z radością informujemy, że pierwsi pacjenci rozpoczną testy w ramach "Próby Solidarności" (ang. Solidarity Trial) w Norwegii i Hiszpanii. W badaniach porównamy bezpieczeństwo i skuteczność czterech różnych leków lub ich kombinacji przeciwko COVID-19. To historyczna próba, która pomoże skrócić czas potrzebny do stworzenia solidnych dowodów potwierdzających działanie leków - mówi Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podczas badań naukowcy wezmą pod lupę remdesivir, chlorochinę i hydrochlorochinę, ritonavir oraz lopinavir, a także interferon beta.

Szef WHO apeluje

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaapelował jednocześnie do krajów ogarniętych pandemią, aby powstrzymywały się od stosowania leków, których skuteczność w żaden sposób nie została udowodniona. Przypomniał także, że na całym świecie walkę z chorobą COVID-19 wygrało ponad 100 tysięcy pacjentów.

- Musimy podążać za dowodami. Tutaj nie ma drogi na skróty. Musimy również dopilnować, aby kuracja niesprawdzonymi lekami nie powodowała ich niedoboru w leczeniu chorób, do których są przeznaczone - mówi szef WHO.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (178)