Koronawirus przegra z lekami? Rozpoczęły się testy czterech terapii. WHO: to historyczna próba

Koronawirus może zostać pokonany przez kombinację leków, których testy właśnie ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Badania obejmą 45 krajów. W każdym z nich zostanie przetestowana skuteczność czterech terapii. Szef WHO mówi o "historycznej próbie".

Koronawirus przegra z lekami? Rozpoczęły się testy czterech terapii. WHO: to historyczna próba
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

29.03.2020 | aktual.: 07.04.2020 12:28

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował podczas wideokonferencji, o rozpoczęciu pierwszych testów leków wspomagających walkę z koronawirusem SARS CoV-2. Podczas międzynarodowych badań naukowcy przetestują skuteczność czterech terapii.

W programie udział bierze aż 45 krajów. Głównym celem eksperymentu jest opracowanie dokładnych metod leczenia COVID-19. Testy dodatkowo mają pomóc ekspertom dostarczyć niezbędne dane, które w znaczącym stopniu przyczynią się do powstania szczepionki przeciwko koronawirusowi. Szef WHO ogłosił, że pierwszy pacjent przystąpi do testów w klinice szpitala uniwersyteckiego w Oslo w Norwegii.

- Potrzeba nam jeszcze od 12 do 18 miesięcy na stworzenie szczepionki. Zanim to nastąpi, musimy natychmiast opracować leczenie pacjentów, aby ocalić ich życie. Z radością informujemy, że pierwsi pacjenci rozpoczną testy w ramach "Próby Solidarności" (ang. Solidarity Trial) w Norwegii i Hiszpanii. W badaniach porównamy bezpieczeństwo i skuteczność czterech różnych leków lub ich kombinacji przeciwko COVID-19. To historyczna próba, która pomoże skrócić czas potrzebny do stworzenia solidnych dowodów potwierdzających działanie leków - mówi Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podczas badań naukowcy wezmą pod lupę remdesivir, chlorochinę i hydrochlorochinę, ritonavir oraz lopinavir, a także interferon beta.

Szef WHO apeluje

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaapelował jednocześnie do krajów ogarniętych pandemią, aby powstrzymywały się od stosowania leków, których skuteczność w żaden sposób nie została udowodniona. Przypomniał także, że na całym świecie walkę z chorobą COVID-19 wygrało ponad 100 tysięcy pacjentów.

- Musimy podążać za dowodami. Tutaj nie ma drogi na skróty. Musimy również dopilnować, aby kuracja niesprawdzonymi lekami nie powodowała ich niedoboru w leczeniu chorób, do których są przeznaczone - mówi szef WHO.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.