Koronawirus na statku wycieczkowym. 61 osób zarażonych. Na pokładzie są Polacy

Koronawirus na statku wycieczkowym. 61 osób zarażonych. Na pokładzie są Polacy

Koronawirus na statku wycieczkowym. 61 osób zarażonych. Na pokładzie są Polacy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
07.02.2020 10:07

Na japońskim statku Diamond Princess wykryto 41 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na wycieczkowcu poddanym kwarantannie przebywa około 3700 osób. Wśród nich są Polacy.

Japońskie władze poinformowały, że na pokładzie statku wycieczkowego Diamond Princess zacumowanego w porcie Jokohama wykryto 41 nowych przypadków koronawirusa. Łącznie zarażonych jest już 61 osób. Na poddanym kwarantannie statku znajduje się 2666 pasażerów z ponad 50 krajów świata i 1045 członków załogi.

Wycieczkowiec należący do korporacji Carnival Japan wypłynął z portu 20 stycznia 2020 roku. Pierwszą osobą, u której wykryto śmiertelnie niebezpiecznego wirusa z Wuhan był 80-letni Chińczyk. Mężczyzna został wysadzony na ląd w Hongkongu i przekazany służbom medycznym 25 stycznia. Wtedy też podjęto decyzję o skierowaniu statku do portu w Jokohamie i przeprowadzeniu badań lekarskich wśród pasażerów i załogi Diamond Princess.

W poniedziałek 3 lutego po powrocie do portu, koronawirusa wykryto u 10 osób przebywających na statku - wszystkie natychmiastowo przetransportowano do szpitali w Jokohamie. W środę z identyczną diagnozą dołączyła do nich kolejna dziesiątka. Wśród zarażonych było siedmiu pasażerów z Japonii, trzech z Hongkongu, trzech z USA, dwóch z Australii, dwóch z Kanady, po jednym z Nowej Zelandii i Tajwanu oraz jeden członek załogi z Filipin.

Polacy na pokładzie

Ponad 200 osób, które mogły mieć kontakt z 80-letnim obywatelem Chin objęto dodatkowymi badaniami lekarskimi. Po testach okazało się, że zarażonych koronawirusem jest 41 z nich. Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wyniki badań u 171 innych osób dały wyniki negatywne. Pozostali pasażerowie i członkowie załogi zostaną objęci dwutygodniową kwarantanną na pokładzie Diamond Princess. Otrzymali oni zakaz opuszczania swoich kajut. Obsługa statku zapewnia im wyżywienie, dostęp do internetu oraz podstawowe rozrywki.

Wśród obywateli wycieczkowca znajdują się Polacy - poinformowało redakcję TVN24 BiS Biuro Rzecznika Prasowego polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Konsul RP pozostaje w kontakcie z japońskim MSZ - zapewniono. Jak na razie nie wiadomo ilu pasażerów z Polski przebywa na pokładzie statku. Nie wiemy również, czy u któregoś z nich zdiagnozowano groźnego wirusa.

Oprócz statku Diamond Princess kwarantanną objęty został inny wycieczkowiec w porcie w Hongkongu. Łącznie na dwóch statkach przebywa 7,3 tys. osób. Na drugim okręcie potwierdzono trzy przypadki zarażenia się koronawirusem.

Rośnie liczba ofiar

Według najnowszych informacji, wskutek zarażenia koronawirusem zmarło już 638 osób. Obecnie zarejestrowano ponad 31 tysięcy przypadków zakażeń na całym świecie. Wśród nich są mieszkańcy m.in. Tajlandii, Singapuru, Korei Południowej, Australii, Stanów Zjednoczonych, Malezji i Wietnamu.

Koronawirus z Wuhan dotarł także do Europy. Z wirusem walczą lekarze w Niemczech, Francji, Rosji, Szwecji, Belgii, Finlandii, Szwecji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W Polsce jak dotąd nie stwierdzono przypadku zakażenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)