Koronawirus może przetrwać na ekranie smartfona. Znacznie dłużej, niż dotąd sądzono

Koronawirus może przetrwać na ekranie smartfona. Znacznie dłużej, niż dotąd sądzono

Koronawirus może przetrwać na ekranie smartfona. Znacznie dłużej, niż dotąd sądzono
Źródło zdjęć: © Getty Images
Arkadiusz Stando
12.10.2020 11:11

Na początku pandemii COVID-19 wyrobiliśmy sobie nowe nawyki. Obok częstszego mycia rąk, dezynfekcji publicznych powierzchni i noszenia maseczek, nawoływano do oczyszczania często używanych przedmiotów. Jednym z nich jest twój smartfon. Dezynfekujesz go?

Telefony komórkowe i smartfony to jedne z urządzeń, z którymi kontakt mamy najczęściej. Niektórzy wręcz nigdy się z nimi nie rozstają. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, ile przenoszą drobnoustrojów i że należy je stale dezynfekować. Nie tylko dlatego, że właśnie trwa pandemia, ale to dobry czas, aby nabrać dobrych nawyków.

Smartfonów dotykamy brudnymi rękoma, które mają kontakt także z klamkami, poręczami, gotówką i wieloma innymi powierzchniami, z którymi styczność mają też inni ludzie. Ekrany tych urządzeń są dla mikroorganizmów idealnym otoczeniem do rozwoju. Elektronika się grzeje, a trzymana w kieszeni nabiera wilgoci.

Według nowego badania, koronawirus przeżyje na ekranie smartfona nawet 28 dni

Według nowego badania opublikowanego w Virology Journal, cząstki koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 mogą przetrwać prawie miesiąc na szkle, stali nierdzewnej, banknotach papierowych i na polimerze. Zależy to oczywiście od temperatury i poziomu wilgoci otoczenia. Najlepsze warunki to 20 stopni Celsjusza i 50 proc. RH.

"Podczas gdy inne badania wykazały, że powierzchnie papierowe zawierają więcej patogenów niż polimerowe, dane te pokazują, że SARS-CoV-2 utrzymuje się zarówno na jednych, jak i na drugich przez co najmniej 28 dni w temperaturze 20 stopni Celsjusza, aczkolwiek z szybszym tempem inaktywacji na banknotach polimerowych" - czytamy w opisie badania.

Jak czyścić ekran smartfona w bezpieczny i skuteczny sposób?

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku dezynfekcji sprzętu elektronicznego zazwyczaj jest izopropanol, czyli alkohol izopropylowy. Ten organiczny związek chemiczny cechuje się wysoką skutecznością w zabijaniu mikroorganizmów, a także jest neutralny w stosunku do większości polimerów.

Do dezynfekcji ekranu smartfona należy zastosować mieszankę izopropanolu i wody destylowanej w stosunku 70 do 30, zwaną częściej izopropanolem medycznym. Znajdziecie go bez problemu w sklepach internetowych. Smartfon najlepiej czyścić ściereczką z mikrofibry, delikatnie nasączoną izopropanolem.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)