Koronawirus: Kiedy nastąpi koniec COVID-19? Eksperci wyjaśniają

Koronawirus: Kiedy nastąpi koniec COVID-19? Eksperci wyjaśniają

Koronawirus: Kiedy nastąpi koniec COVID-19? Eksperci wyjaśniają
Źródło zdjęć: © East News | STR/AFP/East News
Karolina Modzelewska
12.10.2020 10:03, aktualizacja: 13.10.2020 11:25

Eksperci ostrzegają, że koronawirus może stać się sezonową chorobą układu oddechowego, która nie zniknie, dopóki lekarzom nie uda się stworzyć skutecznej szczepionki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) intensywnie współpracuje ze szpitalami na całym świecie i specjalistami od chorób zakaźnych, aby przyśpieszyć ten proces.

Światowa Organizacja Zdrowia 1 marca opublikowała raport, w którym ujawnia, że większość pacjentów - około 80 proc. przechodzi łagodną odmianę choroby, 14 proc. ciężką, a tylko 5 proc. ze wszystkich chorujących znajduje się w stanie krytycznym.

Niestety mimo, że większość osób przechodzi COVID-19 łagodnie lub bezobjawowo, to wirus wciąż stanowi zagrożenie i wywołuje lęk u wielu osób. Kiedy skończy się pandemia? Niestety eksperci nie prognozują szybkiego końca.

Koronawirus: Kiedy nastąpi koniec epidemii?

Pojawia się coraz więcej pytań odnośnie tego, czy COVID-19 można zatrzymać. Zdania są podzielone, ale druga fala, która zagraża obecnie Europie nie napawa optymizmem. Jedna z teorii zakłada, że koronawirus dołączy do stałego repertuaru sezonowych chorób układu oddechowego.

- Będzie z nami przez jakiś czas, ma charakter endemiczny w populacjach ludzkich i nie zniknie bez szczepionki – w rozmowie z portalem Business Insider powiedziała Amesha Adalja, ekspert ds. chorób zakaźnych w Centrum Bezpieczeństwa Zdrowia Johnsa Hopkinsa.

Optymistyczne spojrzenie w przyszłość

Prezydent Chin Xi Jinping i Donald Trump wyrazili optymizm w związku z nadchodzącą wiosenną pogodą, ponieważ wyższe temperatury mogą zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Tak dzieje się w przypadku grypy sezonowej. Adalja uważa, że jest to wysoce prawdopodobne. Może dojść do zmniejszenia transmisji choroby, ale ona nie zostanie całkowicie wyeliminowana.

Jeśli koronawirus zniknie wraz z nadejściem ciepłych dni i będzie przejawiał sezonowość tak jak grypa, może okazać się, że odpuści wiosną i latem, by powracać jesienią i zimą każdego roku.

Sezonowość chorób układu oddechowego

Wirusy atakujące układ oddechowy przejawiają dużą sezonowość, bo niższe temperatury ułatwiają utwardzanie ochronnej powłoki podobnej do żelu, która otacza ich cząsteczki znajdujące się w powietrzu. Im silniejsza powłoka, tym dłużej może przetrwać w powietrzu. Oznacza to, że wirus ma więcej czasu, aby dotrzeć od jednej do drugiej osoby.

Mówiąc o sezonowości pojawiania się chorób, należy pamiętać, że na półkuli południowej i północnej występowanie pór roku przebiega w różny sposób. Kiedy USA i Chiny cieszą się lepszą pogodą, kraje Ameryki Południowej i Oceanii wkraczają w okres zimowy. Ponadto są kraje, które nie doświadczają dużych, sezonowych wahań temperatury. "Grypa krąży tam przez cały rok", jak zaznaczyła Adalja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (134)