Koronawirus i borelioza mają podobne objawy. Naukowcy tłumaczą, jak je rozróżnić

Koronawirus i borelioza mają podobne objawy. Naukowcy tłumaczą, jak je rozróżnić

Koronawirus i borelioza mają podobne objawy. Naukowcy tłumaczą, jak je rozróżnić
Źródło zdjęć: © Flickr
17.06.2020 11:10, aktualizacja: 17.06.2020 11:38

Borelioza może wywołać objawy charakterystyczne dla COVID-19 - twierdzą naukowcy. Zarówno w wyniku ukąszenia przez kleszcza, jak i zakażenia koronawirusem, może pojawić się ból głowy, gorączka i zmęczenie. Eksperci tłumaczą, co różni obie choroby.

Borelioza jest to najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze. Najwięcej przypadków zgłaszanych jest latem, kiedy to populacja kleszczy czarnoskórych jest najwyższa. W związku z rozpoczynającym się sezonem boreliozy, naukowcy zwracają szczególną uwagę na to, iż niektóre objawy choroby są bardzo podobne do tych wywołanych przez zakażenie koronawirusem.

- Borelioza, tak jak inne choroby przenoszone przez kleszcze, jest związana z ogólnymi objawami grypopodobnymi. Wśród nich najczęściej wymienia się gorączkę, ból głowy i ciała. Są to także objawy COVID-19 - tłumaczy dr Karin Dodge, lekarz medycyny wewnętrznej z Kaiser Permanente.

Dr Jory Brinkerhoff, profesor biologii na University of Richmond dodaje, że zarówno borelioza, jak i zakażenie wirusem SARS CoV-2, objawiają się czasem ogólnym zmęczeniem i złym samopoczuciem.

Jak odróżnić boreliozę od COVID-19?

Do najczęstszych objawów infekcji spowodowanej zakażeniem koronawirusem należą kaszel i duszności. Eksperci wskazują te symptomy jako podstawową różnicę pomiędzy COVID-19 a boreliozą. - Choroby przenoszone przez kleszcze raczej nie powodują objawów ze strony układu oddechowego, takich jak obserwowane są w przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2 - tłumaczy dr Jory Brinkerhoff.

Z drugiej strony, borelioza często wywołuje charakterystyczną wysypkę wokół miejsca, w którym doszło do ukąszenia przez kleszcza. Takie zmiany są z kolei rzadko spotykane w przypadku COVID-19. Lekarze potwierdzają, że w przypadku mniej specyficznych objawów, jak np. przemęczenie, pierwsze podejrzenie zazwyczaj pada na infekcję wirusową.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)