Koronawirus i borelioza mają podobne objawy. Naukowcy tłumaczą, jak je rozróżnić

Koronawirus i borelioza mają podobne objawy. Naukowcy tłumaczą, jak je rozróżnić
Źródło zdjęć: © Flickr

17.06.2020 11:10, aktual.: 17.06.2020 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Borelioza może wywołać objawy charakterystyczne dla COVID-19 - twierdzą naukowcy. Zarówno w wyniku ukąszenia przez kleszcza, jak i zakażenia koronawirusem, może pojawić się ból głowy, gorączka i zmęczenie. Eksperci tłumaczą, co różni obie choroby.

Borelioza jest to najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze. Najwięcej przypadków zgłaszanych jest latem, kiedy to populacja kleszczy czarnoskórych jest najwyższa. W związku z rozpoczynającym się sezonem boreliozy, naukowcy zwracają szczególną uwagę na to, iż niektóre objawy choroby są bardzo podobne do tych wywołanych przez zakażenie koronawirusem.

- Borelioza, tak jak inne choroby przenoszone przez kleszcze, jest związana z ogólnymi objawami grypopodobnymi. Wśród nich najczęściej wymienia się gorączkę, ból głowy i ciała. Są to także objawy COVID-19 - tłumaczy dr Karin Dodge, lekarz medycyny wewnętrznej z Kaiser Permanente.

Dr Jory Brinkerhoff, profesor biologii na University of Richmond dodaje, że zarówno borelioza, jak i zakażenie wirusem SARS CoV-2, objawiają się czasem ogólnym zmęczeniem i złym samopoczuciem.

Jak odróżnić boreliozę od COVID-19?

Do najczęstszych objawów infekcji spowodowanej zakażeniem koronawirusem należą kaszel i duszności. Eksperci wskazują te symptomy jako podstawową różnicę pomiędzy COVID-19 a boreliozą. - Choroby przenoszone przez kleszcze raczej nie powodują objawów ze strony układu oddechowego, takich jak obserwowane są w przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2 - tłumaczy dr Jory Brinkerhoff.

Z drugiej strony, borelioza często wywołuje charakterystyczną wysypkę wokół miejsca, w którym doszło do ukąszenia przez kleszcza. Takie zmiany są z kolei rzadko spotykane w przypadku COVID-19. Lekarze potwierdzają, że w przypadku mniej specyficznych objawów, jak np. przemęczenie, pierwsze podejrzenie zazwyczaj pada na infekcję wirusową.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także