Koronawirus. Bill Gates po raz kolejny zabiera głos w sprawie szczepionki

Bill Gates: Steve Jobs był geniuszem
Bill Gates: Steve Jobs był geniuszem
Źródło zdjęć: © YouTube

17.09.2020 08:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badania nad szczepionką na koronawirusa wciąż trwają, ale wiele krajów już teraz zamówiło prawie 2 mld dawek. Ma to przyspieszyć dostawy, gdy lek będzie już gotowy i zapobiec rosnącej liczbie zgonów. Nie zgadza się z tym Bill Gates.

Prace nad szczepionką na COVID-19 wciąż trwają, mimo że w ostatnich tygodniach było kilka problemów. Pojawiło się sporo kontrowersji wokół szczepionki opracowywanej w Rosji, a badania prowadzone w Wielkiej Brytanii musiały zostać przerwane, by kilka dni później znów wznowić testy. Prace trwają, a kilka potencjalnych szczepionek jest już w III fazie badań klinicznych. Na razie nie wiadomo, jednak kiedy szczepionka będzie gotowa. 

Jednak, by zapobiec opóźnieniom w dostawie, gdy szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 będzie już gotowa, wiele krajów już teraz złożyło zamówienia. USA zamówiło 800 mln dawek, a Wielka Brytania 340 mln, co daje około 5 dawek na każdego mieszkańca. Setki tysięcy szczepionek zostało już zamówionych również przez inne kraje Europy i Azji. Władze są zdania, że tym sposobem uda się zapobiec wielu tysiącom zgonów. 

Jednak Bill Gates, powołując się na najnowszy raport Fundacji Billa i Melindy Gatesów sugeruje, że może stać się odwrotnie. Miliarder zwraca uwagę na nierówności w zamówieniach, co doprowadzi do tego, że do niektórych rejonów świata szczepionka w ogóle może nie zostać dostarczona. To z kolei wpłynie na podwyższenie ogólnej średniej liczby zgonów na COVID-19 na świecie.

Raport powołuje się na analizę przeprowadzoną przez naukowców z Uniwersytetu Northeastern, którzy przebadali dwa scenariusze. W pierwszym 2 mld z 3 mld dawek szczepionki trafia do mieszkańców najbogatszych krajów świata. W drugim: ta sama liczba zostałaby rozdystrybuowana proporcjonalnie do wielkości populacji. 

Zgodnie z analizą pierwszy model pozwoliły na ocalenie ok. 300 tys. ludzi, drugi - dwa razy tyle. Zgodnie z tymi danymi, bogate kraje nie powinny magazynować szczepionek u siebie i zamiast tego udostępnić ją dla wszystkich. 

- Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest posiadanie jak największej zdolności produkcyjnej. Musimy mieć szczepionkę stworzoną przez jedną firmę, ale produkowaną także przez inne firmy - powiedział Bill Gates. Wspomniał również, że Gavi, The Vaccine Alliance, czyli publiczno-prywatne globalne partnerstwo zdrowotne zakupiło już 300 mln szczepionek, które chce rozdystrybuować w 92 krajach o niskich i średnich dochodach. 

To niestety może nie rozwiązać problemu. O wyzwaniach logistycznych z dostarczeniem przyszłej szczepionki do krajów słabiej rozwiniętych pisaliśmy kilka dni temu. Eksperci są zgodni, że w niektórych regionach dystrybucja szczepionki na COVID-19 może okazać się niemożliwa. 

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (97)
Zobacz także