Korea Północna zapowiedziała wystrzelenie satelity

Korea Północna zapowiedziała wystrzelenie satelity

Korea Północna zapowiedziała wystrzelenie satelity
Źródło zdjęć: © AP
16.03.2012 10:19, aktualizacja: 16.03.2012 14:38

Korea Północna zapowiedziała wystrzelenie rakiety dalekiego zasięgu w celu umieszczenia na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelity

Jak oświadczył rzecznik północnokoreańskiego Komitetu ds. Technologii Kosmicznej, satelita Kwangmyongsong-3. ma służyć celom pokojowym a tor lotu rakiety Unha-3 ma "nie mieć wpływu" na sąsiednie państwa.

Start ma odbyć się między 12 i 16 kwietnia i ma uczcić setną rocznicę urodzin twórcy Korei Północnej Kim Ir Sena. _ "KRLD wystrzeli pracującego satelitę Kwangmyongsong-3 skonstruowanego samodzielnie i przy pomocy rodzimej technologii" _ - cytuje KCNA rzecznika Komitetu. Próba ma służyć _ "rozwojowi gospodarczemu kraju i osiągnięciu wyższego poziomu technologii wykorzystania przestrzeni kosmicznej dla celów pokojowych" _.

Według Reutera nazwa "Kwangmyongsong" oznacza w istocie rakietę dalekiego zasięgu nazywaną poza Koreą Północną "Taepodong".

Start rakiety z satelitą odbędzie się dokładnie po 3 latach od podobnego startu w kwietniu 200. r., który spotkał się z powszechnym potępieniem, m. in. Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Zarzucano wówczas Phenianowi, że chce w ten sposób wypróbować swoje pociski dalekiego zasięgu.

Według Phenianu, satelita wszedł wówczas na orbitę okołoziemską i odtwarzał tam rewolucyjne pieśni. Eksperci amerykańscy i południowokoreańscy twierdzili, że nie było oznak aby północnokoreański satelita opuścił atmosferę.

Obserwatorzy podkreślają, że nowa próba będzie pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zakazującej Korei Północnej rozwijania potencjału nuklearnego i rakietowego. Rezolucję uchwalono wkrótce po próbnym starcie z 200. r.

Korea Północna niedawno zgodziła się na moratorium na dalsze próby rakietowe i nuklearne w celu odblokowania znajdujących się w impasie sześciostronnych rokowań rozbrojeniowych w zamian za amerykańską pomoc żywnościową.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)