Korea Północna zakłóca sygnały GPS?

Korea Północna zakłóca sygnały GPS?

Korea Północna zakłóca sygnały GPS?
Źródło zdjęć: © PAP/EPA/KCNA
04.05.2012 13:55, aktualizacja: 04.05.2012 14:16

W trakcie ubiegłego weekendu ponad 250 rejsów komunikacji lotniczej, rozpoczynających się lub kończących w Korei Południowej, doświadczyło zakłóceń sygnałów GPS, o co podejrzewa się Koreę Północną - podały w środę południowokoreańskie władze.

Według południowokoreańskiego ministerstwa transportu, żaden z tych rejsów, z których 11 realizowali przewoźnicy zagraniczni, nie był narażony na niebezpieczeństwo, gdyż nastąpiło automatyczne przełączenie nawigacji na systemy alternatywne.

"Ponieważ zdarzało się to w trakcie ćwiczeń (wojskowych) w 201. i 2011 roku, podejrzewamy, że Korea Północna była zaangażowana w zakłócanie sygnałów" - powiedział przedstawiciel rządu w Seulu.

Południowokoreański państwowy nadzór telekomunikacyjny odmówił komentarza na temat tego, czy Korea Północna mogła być źródłem pochodzenia zakłóceń. Zaznaczył jednak, że zidentyfikowano ją w tej roli w co najmniej jednym podobnym incydencie.

Według doniesień prasowych zainstalowane na samochodach północnokoreańskie aparaty mogą zakłócać sygnały elektroniczne na odległość do 10. kilometrów i pracuje się nad zwiększeniem tego zasięgu.

W ostatnich tygodniach Korea Północna nasiliła wojowniczą retorykę wobec Południa, rzucając personalne obelgi na prezydenta Li Miung Baka i grożąc obróceniem Seulu w gruzy. W każdej chwili spodziewany jest trzeci północnokoreański test nuklearny, być może z użyciem ładunku uranowego, co rozgniewałoby sąsiednie państwa i Stany Zjednoczone, które usiłują poprzez rokowania odwieść Phenian od zamiaru uzyskania bomby atomowej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)