Koniec żartów z płacenia abonamentu RTV

Koniec żartów z płacenia abonamentu RTV

Koniec żartów z płacenia abonamentu RTV
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
05.11.2012 12:12, aktualizacja: 05.11.2012 13:28

Koniec żartów z płaceniem abonamentu RTV. Miarka się przebrała. Komornicy zaczęli skutecznie ściągać należności z tytułu nieopłacania abonamentu za radio i telewizję.

Jak informuje serwis nowiny24, komornicy zaczęli skutecznie ściągać należności z tytułu nieopłacania abonamentu za radio i telewizję. Urzędy skarbowe zostały zalane wnioskami z żądaniami wyegzekwowania zaległości wraz z należnymi odsetkami. Chodzi tu o kwoty wynoszące grubo ponad tysiąc złotych, które ściągane są z rachunków bankowych dłużników.

W ostatnich tygodniach na Podkarpaciu zostało wystawionych kilkaset administracyjnych tytułów wykonawczych, które uprawniają komorników skarbowych do egzekwowania długów. Może to nastąpić np. w drodze ściągnięcia należności bezpośrednio z rachunku bankowego, wynagrodzenia, emerytury itp.

Tu się zaczęło

Komornicy z Urzędu Skarbowego w Dębicy już zaczęli realizować wnioski o ściąganie należności z tytułu nieopłacania abonamentu RTV. Można spodziewać się, że niebawem skarbówki z innych regionów kraju także zostaną zasypane wnioskami. Nawet 3 miliony Polaków może zostać wezwanych do spłaty zadłużenia. To głównie osoby, które kiedyś regularnie opłacały abonament RTV, ale przestały to robić i nie wyrejestrowały odbiornika.

A co z tymi, którzy nie płacą abonamentu i nigdy nie zarejestrowali odbiornika? Na razie mogą spać spokojnie, ale Poczta Polska posiada kontrolerów, którzy mogą zapukać do naszych drzwi i zrobić wywiad na temat posiadanych odbiorników radiowych i telewizorów. W przypadku stwierdzenia posiadania odbiornika, grozi nam kara w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej. Warto jednak pamiętać, że nie mamy obowiązku wpuszczać takiej kontroli do domu.

Poczta Polska ma prawo domagać się spłaty zadłużenia do pięciu lat wstecz. Chodzi tu o kwotę niespełna 120. zł. Gdy do tego doliczymy odsetki karne za czas, w którym uchylaliśmy się od płacenia abonamentu oraz koszty egzekucji, dług może urosnąć do niewyobrażalnej kwoty, z której spłatą może być nie lada problemem. W skrajnych sytuacjach dług może zostać umorzony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji lub rozłożony na raty.

Komornika można uniknąć

Poczta Polska w każdym przypadku najpierw wysyła wezwanie do zapłaty długu. Jeśli zdecydujemy się na jego spłatę w terminie 7 dni, możemy uniknąć poniesienia dodatkowych kosztów związanych z egzekucją komorniczą.

Urzędy skarbowe skutecznym straszakiem?

Wykorzystanie Urzędów Skarbowych do ściągania długów z tytułu nieopłacania abonamentu RTV może okazać się niezwykle skuteczną metodą. Poczta Polska chwali się systematycznym wzrostem rejestracji odbiorników i widzów regularnie opłacających abonament.

Źródło: _ nowiny24.pl _

sw/gb/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (974)