Koniec z rachunkami za prąd? Wizjoner Elon Musk zaczyna sprzedaż... dachówek

Koniec z rachunkami za prąd? Wizjoner Elon Musk zaczyna sprzedaż... dachówek

Koniec z rachunkami za prąd? Wizjoner Elon Musk zaczyna sprzedaż... dachówek
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
11.05.2017 12:52

Ludzie nie będą musieli czerpać energii z elektrowni, ponieważ cała niezbędna energia będzie dostarczona przez panele słoneczne znajdujące się w dachu? Takie plany ma Elon Musk. Firma wizjonera zaprezentowała swój nowy produkt.

Dach Tesli ma być zupełnie nie do odróżnienia od tradycyjnego. Także dachówki wyposażone w panele słoneczne mają wyglądać identycznie jak te tradycyjne. Różnica? Oszczędności.

Koszt takiego dachu w przeciętnym domu w USA ma wynosić 21,85 dol. za jedną stopę kwadratową dachu (czyli około 218,5 dol. za 1m2 dachu). Tesla twierdzi, że istnieje duża szansa, by koszt takiego dachu był niższy niż tradycyjnego.

Koszt dachówek wyposażonych w panel słoneczny jest oczywiście wyższy niż tradycyjnych. Tesla twierdzi jednak, że udało się obniżyć cenę zwykłych dachówek bardziej niż jakiemukolwiek innemu producentowi. Dzięki temu końcowa cena całego dachu może być tak korzystna.

Jest jeszcze coś, co przemawia za dachówkami Tesli - ich wytrzymałość. Dachówki fotowoltaiczne mają być wykonane z hartowanego szkła, dzięki czemu mają być 3 razy bardziej wytrzymałe niż standardowe rozwiązania. Na stronie Tesli znajduje się informacja, że gwarancja na produkt działa do momentu rozsypania się domu lub końca świata. W zależności od tego, do czego dojdzie wcześniej...

Dla kosztu całego rozwiązania istotne jest też, że nie każda dachówka musi być wyposażona w panele fotowoltaiczne. Podany przez Teslę koszt został wyliczony przy założeniu, że będzie w nie wyposażone około 35 proc. dachówek. W zależności od potrzeb i budowy dachu, klienci będą mogli wyposażyć w ogniwa do 70 proc. elementów. W większości przypadków będzie to jednak do 40 proc. powierzchni dachu.

Tesla udostępniła kalkulator, pozwalający oszacować koszt rozwiązania dla swojego domu oraz oszczędności, jakie może on przynieść. Opłacalność zastosowania rozwiązania Tesli różni się w zależności od rozmiaru dachu, cen energii elektrycznej w danym miejscu i nasłonecznienia.

Do kosztu dachu automatycznie doliczana jest bateria Tesli - Powerwall - pozwalająca magazynować zgromadzoną energię. Mieści ona 14 kWh. Można z niej zrezygnować w trakcie składania zamówienia, ale Tesla wierzy, że nie będzie to zbyt popularne, a klienci będą woleli posiadać taki „magazyn” na energię.

Wycena dachu przez Teslę uwzględnia demontaż starego dachu, nowe dachówki (które mają być objęte dożywotnią gwarancją), system fotowoltaiki (z gwarancją produkowania elektryczności przez 30 lat), baterię Powerwall oraz montaż całego systemu.

Mieszkańcy niektórych krajów mogą już składać zamówienia. Wymaga to jednak złożenia depozytu w wysokości 930 Euro. Produkcja rozpocznie się już latem 2017 roku.

Dach ma być dostępny wkrótce „niemal w każdym kraju”

Na początku dostępne będą jedynie dwie wersje dachu. Produkcja kolejnych ma ruszyć na początku 2018 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)