Koniec świata: Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi tuż przed Bożym Narodzeniem

Koniec świata: Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi tuż przed Bożym Narodzeniem
Źródło zdjęć: © iStock.com | RomoloTavani

23.10.2019 08:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ogromna asteroida może przeszkodzić w świętach? NASA ostrzega, że asteroida zbliża się do Ziemi z prędkością ponad 40 tys. km/h, a najbliżej planety będzie tuż przed Bożym Narodzeniem. Czy może zderzyć się z Ziemią?

NASA zaobserwowała ogromną asteroidę zbliżającą się do Ziemi. 2006 WH1 znajdzie się blisko naszej planety już 20 grudnia tego roku, czyli zaledwie kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Agencja Kosmiczna ostrzega, że ogromna asteroida porusza się również bardzo szybko.

Asteroida 2006 WH1 ma ponad 540 m szerokości, czyli ponad dwa razy tyle ile wynosi wysokość Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Do naszej planety będzie zbliżać się z ogromną prędkością, ponad 43 tys. km/h.

Obecnie NASA ocenia, że asteroida nie zderzy się z Ziemią, jednak jej orbita może zostać zniekształcona przez Efekt Jarkowskiego, który jest siłą działającą na wirujące ciało w przestrzeni, powodowaną emisją fotonów termicznych. Jego wynikiem może być przesunięcie niewielkich ciał niebieskich (nie większych niż do 10 km średnicy) i zmiana ich orbity.

Agencja Kosmiczna bacznie obserwuje kosmiczną skałę 2006 WH1. Przypominamy, że do tej pory NASA zaobserwowała ponad 19 tys. asteroid, których orbita znajduje się blisko Ziemi, jednak większość z nich nie stanowi zagrożenia dla życia na Ziemi. Jednak nawet mniejsze asteroidy mogą stanowić zagrożenie, jeśli uderzą w gęsto zaludniony obszar. Z tego względu wraz z Europejską Agencją Kosmiczną opracowywany jest program obrony planetarnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (396)