Koniec świata? Asteroida będzie bliżej Ziemi niż Księżyc. NASA uspokaja

Koniec świata? Asteroida będzie bliżej Ziemi niż Księżyc. NASA uspokaja
Źródło zdjęć: © iStock.com

02.10.2019 19:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

3 października asteroida minie Ziemię w odległości mniejszej niż Księżyc. NASA uspokaja, nie grozi nam koniec świata, nawet jeśli asteroida uderzyłaby w planetę.

W raporcie oczekuje się, że asteroida oznaczona jako 2019 SP3 minie naszą planetę w najbliższy czwartek, 3 października. Będzie tak blisko, że NASA jest bardzo zainteresowana jego przybyciem. Agencja uspokaja jednak, że nawet gdyby skała uderzyła w Ziemię, nie stanowiłaby dużego zagrożenia.

Asteroida 2019 SP3 ma jedynie 19 metrów długości i w raporcie NASA opisywana jest, jako "trochę mniejsza niż wysokość Pałacu Buckingham". Ziemię minie w odległości ponad 372 tys. km, czyli 0,98 LD. LD to jednostka odległości równa tej z Ziemi do Księżyca. Asteroida będzie przemieszczać się z prędkością prawie 31 tys. km/h.

Mimo że asteroida znajdzie się bardzo blisko naszej planety, to NASA szacuje, że ryzyko zderzenia jest naprawdę niewielkie. Jednak Agencja przypomina, że zagrożenie ze strony asteroid jest realne. NASA i ESA opracowują wspólny projekt obrony przed potencjalnie niebezpiecznymi asteroidami.

Warto mieć w pamięci wydarzenia w Tungusce lub Czelabińsku - meteoryt który uderzył w ziemię i spowodował ogromne zniszczenia, był zauważony bardzo późno. To jednak nie jedyny przypadek, kiedy asteroida "przemyka" w pobliżu Ziemi i zostaje wychwycona w ostatniej chwili. ESA potwierdza, że najtrudniej jest zauważyć te ciała niebieskie, które nadlatują od strony Słońca i nie mogą być obserwowane nocą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)