Koniec świata? Asteroida będzie bliżej Ziemi niż Księżyc. NASA uspokaja

Koniec świata? Asteroida będzie bliżej Ziemi niż Księżyc. NASA uspokaja

Koniec świata? Asteroida będzie bliżej Ziemi niż Księżyc. NASA uspokaja
Źródło zdjęć: © iStock.com
02.10.2019 19:51

3 października asteroida minie Ziemię w odległości mniejszej niż Księżyc. NASA uspokaja, nie grozi nam koniec świata, nawet jeśli asteroida uderzyłaby w planetę.

W raporcie oczekuje się, że asteroida oznaczona jako 2019 SP3 minie naszą planetę w najbliższy czwartek, 3 października. Będzie tak blisko, że NASA jest bardzo zainteresowana jego przybyciem. Agencja uspokaja jednak, że nawet gdyby skała uderzyła w Ziemię, nie stanowiłaby dużego zagrożenia.

Asteroida 2019 SP3 ma jedynie 19 metrów długości i w raporcie NASA opisywana jest, jako "trochę mniejsza niż wysokość Pałacu Buckingham". Ziemię minie w odległości ponad 372 tys. km, czyli 0,98 LD. LD to jednostka odległości równa tej z Ziemi do Księżyca. Asteroida będzie przemieszczać się z prędkością prawie 31 tys. km/h.

Mimo że asteroida znajdzie się bardzo blisko naszej planety, to NASA szacuje, że ryzyko zderzenia jest naprawdę niewielkie. Jednak Agencja przypomina, że zagrożenie ze strony asteroid jest realne. NASA i ESA opracowują wspólny projekt obrony przed potencjalnie niebezpiecznymi asteroidami.

Warto mieć w pamięci wydarzenia w Tungusce lub Czelabińsku - meteoryt który uderzył w ziemię i spowodował ogromne zniszczenia, był zauważony bardzo późno. To jednak nie jedyny przypadek, kiedy asteroida "przemyka" w pobliżu Ziemi i zostaje wychwycona w ostatniej chwili. ESA potwierdza, że najtrudniej jest zauważyć te ciała niebieskie, które nadlatują od strony Słońca i nie mogą być obserwowane nocą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)