Koniec projektu Mars One. Szwajcarski sąd ogłosił bankructwo firmy

Koniec projektu Mars One. Szwajcarski sąd ogłosił bankructwo firmy

Koniec projektu Mars One. Szwajcarski sąd ogłosił bankructwo firmy
Źródło zdjęć: © East News
Arkadiusz Stando
11.02.2019 16:08, aktualizacja: 13.02.2019 09:59

Holenderskie przedsiębiorstwo, które kilka lat temu ogłosiło wysłanie czwórki ludzi na Marsa zbankrutowało. To oficjalny koniec projektu Mars One, który już od dawna wywoływał masę kontrowersji.

W 2012 roku holenderska firma Mars One Ventures nakręciła ogromny szum medialny wokół swojego projektu. Jej przedstawiciele sądzili wówczas, że najdalej w 2023 roku wyślą czwórkę kolonistów na Marsa. Miała to być bezpowrotna podróż i jednocześnie... reality show.

Budżet firmy wynosił zaledwie około 6 mld dolarów. W realizacji celu miała pomóc współpraca z firmą SpaceX, która obsługiwała już wtedy dostarczanie zaopatrzenia dla NASA. I robi to po dziś dzień.

Mars One - reality show

Reality show na Marsie? Tak, firma podpisała kontrakt z telewizją, która miała zająć się realizacją projektu od strony multimedialnej. Mars One miało stać się największym, najdłuższym i najbardziej kosztownym reality show w historii ludzkości. A to wszystko kosztem czwórki ludzi.

10 lutego 2019 roku - w popularnym serwisie społecznościowym Reddit pojawił się post dotyczący Mars One. Autor odnalazł informacje w państwowym rejestrze firm ogłaszających bankructwo.

"Decyzją z 15 stycznia 2019, Sąd Cywilny Miasta Bazylei ogłosił bankructwo firmy, mające miejsce od 15 stycznia 2019 roku, godziny 15:37, tym samym zamykając ją"

Projekt Mars One wyglądał zbyt pięknie

Na przełomie 2014 i 2015 roku studenci z Massachusetts Institute of Technology przedstawili kilka symulacji, które mocno odmieniły opinię społeczną o Mars One. Według ich analizy, koloniści mieli szansę przetrwać na planecie jedynie... dwa miesiące. Projekt uznano za nierealny.

W marcu 2017 roku Mars One pokazało nowy projekt potencjalnego zbudowania kolonii na Marsie. Wówczas analizy przewidywały kolonizację Czerwonej Planety w 2032 roku, co wydawało się bardziej realne. Ale i z tego nic nie wynikło.

Już w 2014 roku wyszło, jaki to przekręt. Finalista projektu Mars One mówił jasno. Dr Joseph Roche, były pracownik NASA, który ma doktoraty z fizyki i astrofizyki i obecnie wykłada na uczelni w Dublinie – opowiadał o kulisach Mars One. Roche znalazł się w pierwszej setce kandydatów na kolonistów, więc wie, o czym mówi. I zapewnia, że to nie jest żaden kolejny wielki krok dla ludzkości, tylko szwindel. Czytaj więcej: Finalista Mars One: ten projekt to jeden wielki przekręt!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (199)