Koniec nerwowego czekania na zielone światło

Koniec nerwowego czekania na zielone światło

Koniec nerwowego czekania na zielone światło
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
15.01.2014 11:27, aktualizacja: 15.01.2014 14:15

Koniec z nerwowym oczekiwaniem na zielone światło - opracowana została aplikacja na smartfona, która powie nam, jak długo będziemy stać na skrzyżowaniu, zanim światło się zmieni.

Program EnLighten zaprojektowany został przez amerykańską firmę Green Driver, zajmującą się promowaniem ekonomicznego stylu jazdy samochodem. Aplikacja działa w oparciu o pobierane w czasie rzeczywistym dane na temat ruchu drogowego oraz sygnału GPS, który pozwala na określenie naszego położenia oraz szybkości jazdy.

Matt Ginsberg, prezes Green Driver, podaje jako cel stworzenia aplikacji pragnienie sprawienia, żeby oczekiwanie na światłach było czymś przyjemnym, a nie nerwowym wyczekiwaniem na sygnał do ruszenia, często sygnalizowany nieprzyjemnym dźwiękiem klaksonu dochodzącym z samochodu za nami.

Kiedy EnLighten wykrywa, że zatrzymał się samochód jadący drogą, dokonuje analizy lokalizacji pojazdu i obecnych warunków panujących na drodze i przewiduje, jak długo potrwa wymuszony postój. Kiedy więc użytkownik aplikacji się zatrzyma, może się rozluźnić i spokojnie pomyśleć o czymś innym - na kilka sekund przed przewidzianym zapaleniem się zielonego światła aplikacja ostrzeże nas dźwiękiem, dzięki czemu będziemy w stanie z powrotem skupić się na drodze.

Firma Green Driver na razie włączyła w program dane dotyczące dziewięciu amerykańskich miast.

Przygotowywanie aplikacji do działania w wielu przypadkach było możliwe dzięki współpracy urzędników miejskich, którzy dali twórcom dostęp do informacji drogowych. Twórcy EnLighten chcą do końca 201. roku obsługiwać pięćdziesiąt miast. Ginsberg planuje także sprzedać swój patent producentom samochodów, tak aby system EnLightem znajdował się w każdym pojeździe.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (132)