Koniec lodówek jakie znamy. Powstają lodówki magnetyczne
Obecna technologia wykorzystywana w lodówkach jest już mocno przestarzała. W bardzo dużym uproszczeniu, układ sprężarki spręża czynnik chłodzący, który następnie oddając ciepło do otoczenia schładza jednocześnie wnętrze lodówki. Mechanizm ten wykorzystywany jest już niemal 100 lat. Firma GE postanowiła to zmienić i tworzy właśnie lodówkę magnetyczną.
28.02.2014 14:31
Obecna technologia wykorzystywana w lodówkach jest już mocno przestarzała. W bardzo dużym uproszczeniu, układ kompresora spręża czynnik chłodzący, który następnie oddając ciepło do otoczenia schładza jednocześnie wnętrze lodówki. Mechanizm ten wykorzystywany jest już niemal 100 lat. Firma GE postanowiła to zmienić i tworzy właśnie lodówkę magnetyczną.
W laboratoriach General Electric powstała prototypowa lodówka, która do chłodzenia wykorzystuje stworzony na bazie wody płyn, który przepływa przez układ magnesów. Do chłodzenia wykorzystywany jest efekt magnetokaloroczyny, który polega na tym, że specjalny materiał przechodząc przez zmienne pole magnetyczne gwałtownie obniża swoją temperaturę. Ważnym jest, że cały proces chłodzenia nie zatruwa środowiska (brak toksycznych gazów i chemikaliów). Problemem było jednak znalezienie odpowiednich materiałów, które zachowywałyby się zgodnie z oczekiwaniami konstruktorów chłodziarek nowej generacji.
Stworzone przez naukowców urządzenie to dopiero niewielki prototyp, ale za to bardzo obiecujący. Konstruktorom z powodzeniem udało się obniżyć temperaturę o ponad 2. stopni względem temperatury otoczenia. Laboratorium GE szacuje także, że nowe rozwiązanie będzie o 20-30% wydajniejsze energetycznie od dostępnych obecnie najlepszych chłodziarek wykorzystujących kompresory.
Nowe lodówki pojawią się na sklepowych półkach w ciągu najbliższej dekady.