Konflikt między Intelem a Nvidią

Konflikt między Intelem a Nvidią

Konflikt między Intelem a Nvidią
11.08.2009 21:00, aktualizacja: 12.08.2009 11:33

Nvidia poinformowała w poniedziałek, że Intel licencjonował technologię NVIDIA SLI dla płyt głównych przeznaczonych dla procesorów Intel Core i7 i i5. Firmy zaznaczyły jednak, że zawarte porozumienie nie będzie miało żadnego wpływu na toczący się pomiędzy nimi konflikt dotyczący praw Nvidii do tworzenia chipsetów kompatybilnych z procesorami Intela, które mają zintegrowany kontroler pamięci

Nvidia Corporation poinformowała w poniedziałek, że firma Intel Corporation licencjonowała technologię NVIDIA SLI w celu zaimplementowania jej w płytach głównych z chipsetem Intel P5. Express, przeznaczonych dla nadchodzących procesorów Nehalem. W rezultacie klienci, którzy nabędą atestowane płyty główne będą mogli wyposażyć swoje komputery w dowolną kombinację procesorów graficznych NVIDIA GeForce, w tym Quad SLI.

Obraz
© (fot. IDG)

Zdaniem Deana McCarrona, analityka z Mercury Research, współpraca pomiędzy dwoma firmami przyniesie obopólne korzyści - systemy bazujące na platformie Intela będą mogły zaoferować większą wydajność, natomiast Nvidia sprzeda więcej swoich kart.

Intel vs Nvidia - konflikt trwa

Rzecznicy Intela i Nvidii w odrębnych oświadczeniach podkreślili jednak, że zawarte porozumienie nie będzie miało żadnego wpływu na inne obszary, w których ich firmy ze sobą walczą. Mowa tu o konflikcie dotyczącym praw Nvidii do tworzenia chipsetów kompatybilnych z procesorami Intela, które mają zintegrowany kontroler pamięci, czyli z najnowszymi procesorami Nehalem (Core i7).

O co chodzi?

W piśmie skierowanym w lutym tego roku do Sądu Powszechnego stanu Delaware Intel wskazał, że Nvidia nie posiada licencji na produkcję chipsetów zgodnych z procesorami Intela ze zintegrowanym kontrolerem pamięci. Technologia ta pozwala na znacznie szybszą komunikację pomiędzy procesorem, a pamięcią RAM. Rzecznik Intela, Chuck Mulloy stwierdził, że obie firmy od ponad roku próbowały dojść do porozumienia w tej kwestii, jednak rozmowy pomiędzy nimi nie przyniosły żadnych rezultatów. Wedle jego słów, Intel nie miał innego wyjścia, jak tylko skierować sprawę do sądu. Chuck Mulloy wyraził też wówczas nadzieję, że to nieporozumienie nie wpłynie negatywnie na współpracę pomiędzy tymi koncernami.

W odpowiedzi na pozew Intela, Nvidia wykazała, że aktualnie obowiązująca umowa z firmą Intel, zawarta cztery lata temu, pozwala jej na konstruowanie chipsetów współpracujących z procesorami Intela wykorzystującymi podobne rozwiązania. W treści licencji istnieje zapis o użyciu magistrali lub połączeń typu point-to-point, które pozwalają na komunikację CPU z innymi komponentami komputera. Intel kontrargumentował, że porozumienie nie obejmowało przyszłych rozwiązań, takich jak DMI (Direct Media Interface).

Polityka Intela uderza bezpośrednio w Nvidię

McCarron zwraca również uwagę na fakt, że przy okazji integracji w procesorach coraz większej liczby funkcji (jak choćby układów graficznych), Intel będzie się starał o uzyskanie większej kontroli nad produkcją chipsetów, które mają je obsługiwać. Taka polityka z pewnością jednak będzie miała duży wpływ na spadek dochodów Nvidii.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)