Konferencja, przedstawienie produktów i... Amazon Echo - pierwsza demonstracja w Europie

Konferencja, przedstawienie produktów i... Amazon Echo - pierwsza demonstracja w Europie

Konferencja, przedstawienie produktów i... Amazon Echo - pierwsza demonstracja w Europie
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska
24.08.2015 17:29, aktualizacja: 25.08.2015 16:49

Dzisiaj uczestniczyliśmy w konferencji firmy Amazon w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawiciele firmy pierwszy raz w Polsce zaprezentowali swoje produkty i przybliżyli działalność Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku. Byliśmy też świadkami demonstracji możliwości najnowszego produktu - Amazon Echo.

W kwestii produktów, pojawiły się wszystkie dzieła firmy - czytniki Kindle Voyage, Classic *i *Paperwhite III oraz tablety Fire HD6, HD7 *i *HDX 8.9. Przedstawiciel zademonstrował również wytrzymałość urządzenia Kids Edition - obserwowaliśmy jak tablet poszybował wysoko w górę aby z hukiem spaść na ziemię. Jako, że powstał z myślą o najmłodszych, nie uległ najmniejszemu zniszczeniu. Jego oprogramowanie przystosowane jest specjalnie dla dzieci i takie tez treści im serwuje. Konstrukcja została wzmocniona bardzo mocno przylegającą twardą gumową obudową. Zaprezentowano również telewizję Amazona - Fire TV oraz Fire TV Stick i autorski kontroler do gier.

Pierwsza prezentacja portfolio produktowego w Polsce i pierwsza demonstracja możliwości Echo w Europie

W końcu przyszedł czas na coś ciekawszego i zupełnie nowego. Prezentacja urządzenia w pełni obsługiwanego za pomocą komend głosowych - Amazon Echo. Nad jego głosem pracują specjaliści z Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku. Czym wyróżnia się ta "_ zabawka _"?

Obraz
© (fot. amazon.com)

Jest to urządzenie, które - w odróżnieniu od smartfonów lub tabletów - nie wymaga tradycyjnej, dotykowej obsługi. Echo wystarczy zapytać o trasę dojazdu, prognozę pogody lub wynik meczu. Dzięki wykorzystaniu chmury urządzenie bardzo szybko znajduje odpowiedzi na pytania i udziela ich kobiecym głosem o imieniu Alexa. Ponieważ Echo korzysta z rozwiązań chmurowych Amazon Web Services, w trakcie pracy uczy się zwyczajów użytkownika i staje się coraz bardziej wydajne w wyszukiwaniu odpowiedzi, a także zapamiętuje preferencje osób korzystających. Dzięki Echo można też słuchać muzyki czy poznać najnowsze wiadomości, a nawet rozjaśnić lub przyciemnić światło w domu. Wszystko to odbywa się bez fizycznego kontaktu z urządzeniem, co pozwala korzystać z niego np. w trakcie wykonywania czynności domowych. Jako pierwsi w Europie byliśmy świadkami tego, jak Alexa radzi sobie z wertowaniem biblioteki muzycznej, serwowaniem informacji na temat artystów (zapytana o Króla Popu uważała co prawda, że wciąż żyje, ale szybko
zmieniła zdanie), opowiadaniem żarcików itp. Wszystko oczywiście w języku angielskim, ale trzeba przyznać, że działanie Alexy jest imponujące. Nie wiem czy można ją nazwać kolejną Siri czy Cortaną tylko od Amazona bo w końcu jej przeznaczenie i możliwości odbiegają od wspomnianych dzieł Apple i Microsoftu. Na stronie Amazona Echo jest dostępne za 179 dolarów, jednak póki co przystosowane jest jedynie do amerykańskiego rynku.

Kolejni specjaliści IT poszukiwani

Amazon poinformował również, że obecnie poszukuje m.in. inżynierów oprogramowania i lingwistów, którzy będą zaangażowani w projekty związane z rozwojem Amazon Echo oraz innych rozwiązań firmy m.in. wykorzystujących technologię syntezy mowy. Opracowywane w Gdańsku technologie mają nie tylko poprawiać komfort użytkowania urządzeń Amazon, ale również stanowić ogromne ułatwienie dla osób niedowidzących –. system jest np. w stanie odczytywać na głos nazwy ikon, po których użytkownik wodzi palcem na ekranie tabletu.

Amazon w Polsce?

Nie teraz. Tej informacji nie uzyskaliśmy podczas konferencji, ale możemy być pewni, że pierwsze spotkanie z dziennikarzami w kraju może stanowić pierwszy krok do lepszej komunikacji firmy z mediami, a co za tym idzie - lepszą promocją nadchodzących działań Amazona.

_ Sebastian Kupski _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)