Kończą się unijne konsultacje w sprawie reformy prawa autorskiego
Co prawda od kilku dni z czołówek gazet nie znikają doniesienia o "pełzającej inwazji" rosyjskiej na Krym, jednak jednocześnie dzieją się też inne rzeczy, które mogą bezpośrednio nas dotyczyć. Jedną z nich są unijne konsultacje społeczne w sprawie reformy praw autorskich.
W styczniu 201. roku wybuchły masowe protesty przeciwko umowie międzynarodowej o nazwie ACTA. Protesty, które rozpoczęły się w Polsce i szybko rozlały się na większość krajów Unii Europejskiej, w dużym stopniu przyczyniły się do tego, że ostatecznie wycofano się z podpisywania tego porozumienia. Ale to jeszcze nie znaczy, że w przyszłości nikt nie będzie próbował wprowadzić podobnych rozwiązań pod inną nazwą.
Najbliższą okazją do tego jest planowana unijna reforma prawa autorskiego. Aktualnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie, które zakończą się 5 marca. Wydaje się niestety, że nie cieszą się one dużą popularnością wśród obywateli UE, których, dla odmiany, zapytano o zdanie na ten temat. Można być jednak pewnym, że przedstawiciele wszystkich korporacji zainteresowanych przykręceniem obywatelom prawnoautorskiej śruby, wezmą w nich udział. A później będzie można machać ich wynikami, jak prośbą Janukowycza o interwencję wojskową Rosji.
Żeby były reprezentatywne, ważne jest, aby wzięła w nich udział jak największa liczba osób. Napisz, co ci się podoba, a co powinno zostać zmienione. Pytań zadanych przez Komisję Europejską jest 80, ale podzielone są na kategorię w zależności od tego, w jaki sposób korzystasz z internetu. I nie musisz odpowiadać na wszystkie. Swoje zdanie na temat unijnej reformy praw autorskich można wyrazić na stronach Komisji, lub w wersji polskiej za pośrednictwem stron fixcopyright.eu.
Polecamy w serwisie Giznet.pl: Próbka możliwości projektu Tango