Komputery sprawdzą maturę - wyniki w kilka minut

Komputery sprawdzą maturę - wyniki w kilka minut

09.05.2011 09:53, aktual.: 09.05.2011 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tanio, bez przecieków i z podaniem wyniku już po kilku minutach - tak w 2013 r. ma wyglądać sprawdzenie egzaminu maturalnego za pośrednictwem komputera, zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zmniejszyć koszty przeprowadzania egzaminów dojrzałości. Przeznaczyło 4 mln zł ze środków unijnych na stworzenie systemu informatycznego, który umożliwi zdawanie matury za pośrednictwem komputera.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Politechnika Łódzka ma już gotowy taki program, ale wdrożenie go na skalę ogólnopolską na razie jest niemożliwe, dopóki szkoły nie zostaną doposażone w sprzęt komputerowy.

Co roku do egzaminów maturalnych przystępuje ok. 40. tys. maturzystów. Za sprawdzenie jednego egzaminu pisemnego egzaminatorzy otrzymują ok. 30 zł wynagrodzenia. Komputer zrobi to za darmo - podobno już w 2013 r.

Udzielanie odpowiedzi na ekranie monitora sprawi, że kiedy uczeń zakończy pisać swoją pracę to system rzeczywiście, w przeciągu paru chwil będzie wstanie ją ocenić i podać wynik. Budowa takiego systemu od strony sprzętowej nie jest specjalnie trudna. Do sprawdzenia prac potrzebny będzie tylko komputer, serwer no i oczywiście oprogramowanie. W przypadku pytań zamkniętych, gdzie należy tylko wybrać odpowiedź, napisanie odpowiedniego programu, który porównuje wyniki z kluczem jest bardzo proste. Sprawa komplikuje się nieco, przy ocenie pytań otwartych i tutaj napisanie odpowiedniego oprogramowania jest już bardziej złożone.

Stworzenie takiego systemu w Polsce umożliwi nie tylko szybkie i dokładne sprawdzanie matur, ale także np. egzaminów gimnazjalnych, czy teoretycznie umożliwi zdawanie matury na odległość (np. dla osób niepełnosprawnych). Odpadnie też czynnik ludzki i błędy, które mogą generować osoby sprawdzające prace. Można mieć także pewność, że skończą się przecieki tematów maturalnych, gdyż wystarczy, że szkoła otrzyma pytania na minutę, przed rozpoczęciem egzaminu. Miejmy tylko nadzieję, że nigdy podczas pisania matur nie zabraknie w szkole prądu.

PAP/WP

_ (PAP/JB/JB) _

Źródło artykułu:PAP
komputermaturawyniki