Komputery Google rozpracowały kostkę Rubika

Komputery Google rozpracowały kostkę Rubika12.08.2010 10:31
Komputery Google rozpracowały kostkę Rubika
Źródło zdjęć: © Wikimedia - Lars Karlsson (CC)

Erno Rubik już w 1974 roku wynalazł słynną kostkę, nazwaną jego nazwiskiem. Pierwszy raz układał ją miesiąc. Obecnie wystarcza co najwyżej 20 ruchów. Od teraz jest to nowa "Liczba Boga", nazwa ta pochodzi od algorytmu "God’s", umożliwiającego ułożenie kostki Rubika, rozpoczynając od dowolnej kombinacji dowolnej kombinacji

Superkomputery Google w kilka tygodni wykonały pracę, którą wydajny biurowy komputer, wykonałby w 3. lat. Pewne jest, że 20 ruchów to już ostateczna granica, gdyż zbadano wszelkie możliwe kombinacje.

#size=490x304#))

Możliwych kombinacji ułożenia kostki Rubika jest dokładnie 4. 252 003 274 489 856 000. Autorzy podzielili wszystkie układy na mniejsze części i napisali oprogramowanie rozwiązujące po kolei każda kombinację.

Warto wspomnieć, że na mistrzostwach w układaniu Kostki Rubika Malaysian Open 2009. trzecie miejsce zdobył Polak, Tomasz Żołnowski. Istnieje także aplikacja na iPhone pozwalająca rozwiązać większość kombinacji. Poniżej film z bicia rekordu, w układaniu kostki, bez patrzenia na nią - tak zwany blindfold.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)