Komputerowy trener interakcji społecznych - sposób na nieśmiałość

Komputerowy trener interakcji społecznych - sposób na nieśmiałość

Komputerowy trener interakcji społecznych - sposób na nieśmiałość
Źródło zdjęć: © media.mit.edu
18.06.2013 09:26, aktualizacja: 20.06.2013 15:02

Amerykańscy naukowcy stworzyli oprogramowanie komputerowe, które pomoże ludziom wyćwiczyć umiejętności społeczne, a zarazem pokonać obawy dotyczące interakcji międzyludzkich.

Program stworzony przez pracowników Massachusetts Institute of Technology (MIT) może być zainstalowany na zwykłym sprzęcie komputerowym, a jego działanie polega na symulowaniu stresujących sytuacji życiowych związanych z rozmową o pracę lub pierwszą randką.

Po uruchomieniu programu MACH (My Automated Conversation coacH) na ekranie pojawia się wirtualna, trójwymiarowa, naturalnej wielkości twarz, z którą użytkownik może przeprowadzić rozmowę. Tymczasem program wykorzystuje komputerową kamerkę i mikrofon, aby rejestrować wypowiedzi użytkownika oraz jego ekspresję twarzy. Na koniec wirtualny trener przekazuje użytkownikowi informacje zwrotne dotyczące przebiegu rozmowy.

MACH analizuje uśmiechy, ruchy głowy, kontakt wzrokowy, szybkość i głośność mówienia oraz częstotliwość stosowania "wypełniaczy" słownych, czyli niepotrzebnych wtrąceń typu "yyy...".

Po odbyciu rozmowy użytkownik może prześledzić wraz z trenerem cały przebieg spotkania krok po kroku, zostaje poinformowany o swoich błędach i otrzymuje przydatne wskazówki na przyszłość.

"Umiejętności interpersonalne są kluczem do osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym. To, jak wyglądamy i w jaki sposób komunikujemy nasze emocje, świadczy o nas. Jednak do tej pory nie istniało zbyt wiele sposobów na poprawienie umiejętności w tej dziedzinie" - mówi Ehsan Hoque, jeden z twórców programu.

Naukowcy z MIT przetestowali skuteczność oprogramowania MACH na grupie ochotników, którzy uczestniczyli w rozmowach kwalifikacyjnych.

Osoby badane zostały podzielone na trzy grupy, które otrzymały różne rodzaje wsparcia po odbyciu pierwszej rozmowy, ale przed przystąpieniem do drugiej. Część badanych obejrzała film instruktażowy, natomiast pozostali używali programu MACH, lecz tylko połowa z nich otrzymała od wirtualnego trenera informacje zwrotne.

Okazało się, że osoby, które ćwiczyły umiejętności społeczne przy pomocy MACH i miały dostęp do informacji zwrotnych na swój temat, znacznie lepiej poradziły sobie podczas drugiej rozmowy kwalifikacyjnej. Pozostali uczestnicy badania nie mogli pochwalić się podobnym postępem.

Oprogramowanie MACH zostanie zaprezentowane na International Joint Conference on Pervasive and Ubiquitous Computing (UbiComp) we wrześniu 201. roku.

Źródło: SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)