Komputer dorównał człowiekowi w rozpoznawaniu mowy

Komputer dorównał człowiekowi w rozpoznawaniu mowy

Komputer dorównał człowiekowi w rozpoznawaniu mowy
Źródło zdjęć: © Microsoft
19.10.2016 15:10, aktualizacja: 19.10.2016 16:40

Najnowszy system rozpoznawania mowy, opracowany przez Microsoft, jest już tak dokładny jak człowiek. W ostatnim teście okazało się, że program popełnia tak samo mało błędów co żywa osoba.

*Najnowszy system rozpoznawania mowy opracowany przez Microsoft jest już tak dokładny jak człowiek. W ostatnim teście okazało się, że program popełnia tak mało błędów jak żywa osoba. *

Test przeprowadzili naukowcy Microsoftu, którzy zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji. Okazało się, że system potrafi rozpoznać mowę z dokładnością do 9. procent. To znaczy, że komputer rozpoznał większość słów w rozmowie i źle zapisał tylko 6 procent z nich. Taki sam wynik uzyskał człowiek, który słuchał tej samej rozmowy.
Naukowcy przyznają, że ten przełom przyczyni się do usprawnienia działania wielu aplikacji. Na odkryciu skorzysta m.in. konsola do gier Xbox, którą można sterować za pomocą głosu, a także osobista asystentka –. Cortana. Naukowcom udało się osiągnąć taki wynik dzięki wykorzystaniu sieci neuronowych i ogromnych ilości danych, które były przez nie analizowane.
Pomimo tak dobrego wyniku naukowcy przyznają, że przed nimi jest jeszcze dużo pracy. System na razie nie radzi sobie dobrze z rozpoznawaniem mowy, gdy wokół panuje hałas. Komputer nie potrafi też przypisać konkretnych wypowiedzi do właściwych osób, jeśli jest ich więcej niż jedna. Szef zespołu naukowców Harry Shum powiedział, że ich celem jest sprawienie, aby komputery nie tylko rozpoznawały ludzką mowę ale też rozumiały sens wypowiadanych słów.
bb

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)