Komputer dla firmy – rodzaje, podzespoły, leasing komputera

Komputer dla firmy – rodzaje, podzespoły, leasing komputera

Komputer dla firmy – rodzaje, podzespoły, leasing komputera
Źródło zdjęć: © iStock.com | littlehenrabi
Sylwia Ścibak
13.01.2019 15:14, aktualizacja: 14.01.2019 13:47

Mało kto wyobraża sobie dziś jakąkolwiek firmę bez komputera. Dlatego wybór odpowiedniego sprzętu ma kluczowe znaczenie. Jaki komputer dla firmy wybrać i na jakie parametry warto zwracać uwagę?

Komputer dla firmy – rodzaje

Komputer dla firmy to urządzenie dopasowane do charakteru pracy. Toteż próżno szukać w tym przypadku uniwersalnego modelu. Jedni pracownicy będą potrzebowali jednostek stacjonarnych z bardzo wydajnymi komponentami, inni zadowolą się małymi, mobilnymi notebookami.

Na początek warto określić, czy potrzebujemy modelu stacjonarnego, czy mobilnego. Komputer dla firmy przeznaczony do pracy w terenie będzie typem mniej wydajnym, ale za to lekkim, poręcznym, z mocną baterią i z dostępem do sieci bezprzewodowej. W tym przypadku bardzo często stawia się na komputery 2w1 (hybrydowe lub konwertowalne), które w razie potrzeby można zamienić w dotykowy tablet. Laptop to świetny wybór także dla przedsiębiorcy, który ciągle podróżuje służbowo.

Mini PC to komputer dla firmy zamknięty w obudowie przypominającej dysk zewnętrzny albo pendrive'a. Jego zaletą jest jeszcze większa mobilność, jednak do sprawnego działania potrzebuje monitora. Przyda się więc w delegacjach i na wszelkich prezentacjach podczas targów.

Stacjonarne komputery dla firmy to modele przeznaczone ściśle do biura. Mogą być to zarówno jednostki typu tower lub desktop, jak i komputery All-In-One. Komputery All-In-One to modele, których układy zintegrowane są w monitorze (często dotykowym). Tego typu sprzęty zajmują znacznie mniej miejsca i przydają się np. w restauracjach, w sklepach.

Komputer dla firmy – podzespoły

Sercem komputera jest procesor. Im jest wydajniejszy, tym szybciej i lepiej radzi sobie z obliczaniem, a to zapewnia bardziej komfortową pracę. Do komputera biurowego wystarcza z reguły dwurdzeniowa lub czterordzeniowa jednostka. W tym przypadku można zdecydować się na dwurdzeniowe, skromne, acz wydajne układy z rodziny Intel i3. Dla bardziej wymagających użytkowników przeznaczony jest z kolei procesor z rodziny Intel i5 w wersji czterordzeniowej do komputera stacjonarnego oraz dwurdzeniowej do notebooka, z częstotliwością do ok. 3 GHz, najlepiej z niskim poborem energii (oznaczenia T, S,Y, U). Weźmy pod uwagę również pamięć podręczną, bo im jest ona większa, tym lepiej. W grę wchodzą również zastosowane technologie, np. Turbo Boost, dzięki którym układ może zwiększyć swoją wydajność w razie potrzeby.

Znacznie bardziej wymagające są programy graficzne, które pracują najlepiej na kilku rdzeniach z kilkoma lub kilkunastoma wątkami. W tym przypadku dobrym wyborem będą układy z rodziny i7, najlepiej z 8. generacji, które dysponują czterema rdzeniami i ośmioma wątkami lub sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami oraz zapewniają jeszcze niższy pobór energii niż poprzednie generacje. Układy te są bardzo dobrze dostosowane do obsługi profesjonalnych, rozbudowanych programów. Warto też zwrócić uwagę na oznaczenie K, które oznacza odblokowany mnożnik, a zatem możliwość zwiększenia taktowania zegara, co pozwoli na osiągnięcie jeszcze lepszej wydajności. Najlepszym wyborem do komputera dla firmy zajmującej się grafiką będzie jednak model z rodziny i9, który oferuje aż dziesięć, dwanaście, a nawet szesnaście rdzeni fizycznych.

Pamiętajmy, że procesory Intel, w zależności od numeru i oznaczeń literowych, różnią się wydajnością, liczbą rdzeni i wątków oraz zastosowaną mikroarchitekturą. Dlatego też zawsze zwracajmy uwagę na specyfikację, by dobrać model, który jak najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Nie zapominajmy też o sprawdzeniu minimalnych oraz zalecanych wymagań sprzętowych do konkretnego, interesującego nas oprogramowania.

W komputerach dla firm coraz częściej stawia się na dyski półprzewodnikowe (SSD), które w porównaniu do standardowych dysków talerzowych (HDD) znacznie szybciej ładują aplikacje i systemy operacyjne, a ponadto są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne ze względu na brak ruchomych części. Sprawność pracy jest szalenie ważnym czynnikiem, który doceni każdy pracownik. Drugą kwestią jest sama pojemność. Do gromadzenia sporej liczby danych i ich archiwizacji (np. w komputerze obsługującym bazę produktów w hipermarkecie) przydadzą się duże dyski albo kilka dysków połączonych w macierze. Do prac na aplikacjach czy w arkuszach kalkulacyjnych przydadzą się komputery dla firmy z mniejszym dyskiem, np. 128 GB. Dobrym wyborem będzie wykorzystanie obu tych typów – dysk HDD na archiwizację, dysk SSD na oprogramowanie. Miejmy jednak na uwadze to, że modele SSD wciąż są droższe od HDD.

Alternatywnym rozwiązaniem może być Intel Optane, czyli moduł pamięci 3D XPoint o stosunkowo niewielkiej pojemności (od 16 do 64 GB), który jest swoistym buforem dla dysku komputera, a więc pamięcią, która przechowuje najczęściej używane dane. Dzięki niemu dostęp do nich jest zawrotnie szybki, nawet jeśli w komputerze mamy tradycyjny dysk talerzowy. Intel Optane to niedrogie rozwiązanie (kość o pojemności 16 GB to koszt ok. 150 zł).

Pamięci RAM nigdy za wiele, niezależnie od tego, czy potrzebujemy komputera do biura dla sekretarki czy komputera dla montażysty. Obecnie standardem są kości o łącznej pojemności 4 GB, co wystarcza do najprostszych prac biurowych. Zasobożerne programy, np. do obróbki grafiki i montażu filmów, wymagać mogą 16 GB czy 32 GB do komfortowej pracy (niekiedy nawet 64 GB). To tak naprawdę zależy od konkretnego oprogramowania, jakiego chcemy używać w komputerze dla firmy.

Procesor graficzny to komponent, który jest ważny przede wszystkim tam, gdzie pracuje się z obrazem. W komputerach do biura można postawić na układ zintegrowany z CPU, gdyż jego rola w specjalistycznych aplikacjach z prostym interfejsem graficznym jest tak naprawdę znikoma. Do obróbki filmów czy tworzenia grafik inżynierskich przydadzą się dedykowane karty graficzne o odpowiedniej wydajności, które usprawnią proces tworzenia cyfrowych dzieł. Jeszcze istotniejszy jest monitor (a nawet 2 monitory) o odpowiedniej matrycy, szerokości, rozdzielczości oraz głębi kolorów.

Komputer dla firmy – leasing komputera

Aby obniżyć koszty w firmie i zaoszczędzić nieco na zakupie wymaganego sprzętu oraz oprogramowania, warto rozważyć leasing. Leasing komputera polega na wypożyczeniu urządzeń na konkretny okres za konkretną kwotę. Leasingobiorca może wybrać modele ściśle dostosowane do swoich potrzeb, a po zakończeniu umowy ma możliwość wykupienia sprzętu albo oddania go leasingodawcy. Jeśli przedsiębiorca ma chęć zawrzeć następną umowę, wówczas może wypożyczyć nowe, lepsze urządzenia. W ramach leasingu na sprzęt zapewnia się również szybką pomoc serwisu.

Wybierz najlepszy sprzęt dla swojego biznesu. Skorzystaj z oferty leasingowej

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)