Komórki macierzyste z drukarki 3D. Ludzkie narządy będą hodowane w laboratorium?

Naukowcom z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua udało się z powodzeniem stworzyć uniwersalne zarodkowe komórki macierzyste na drukarce 3D. Ich zdaniem może to w przyszłości pozwolić na "hodowanie" ludzkich organów do przeszczepów w warunkach laboratoryjnych.

Komórki macierzyste z drukarki 3D. Ludzkie narządy będą hodowane w laboratorium?
Źródło zdjęć: © Ryddragyn / CC

Zarodkowe komórki macierzyste charakteryzuje to, że mogą dać one początek wszelkiego rodzaju tkankom. Są więc w stanie zastąpić dowolny typ komórek. Wiąże się z nimi tak wielkie nadzieje dlatego, że powstałe na jej bazie organy mogłyby być idealnie genetycznie zgodne z biorcą, od którego pobrano materiał potrzebny do wytworzenia komórek macierzystych. Pozwoliłoby to na całkowite wyeliminowanie przypadków odrzucania przeszczepów.

Wyniki badań zespołu z Pekinu, opublikowane w czasopiśmie Biofabrication, dają nadzieje na to, że zarodkowe komórki macierzyste będzie można łatwo i szybko wytwarzać sztucznie w laboratorium. Naukowcy twierdzą, że zastosowanie ich metody pozwala na produkowanie ich w odpowiednio przystosowanej drukarce 3D.

- Niezwykle ekscytująco było przekonać się, że możemy wytwarzać ciało embrioniczne w tak kontrolowany sposób – stwierdził w oświadczeniu dla mediów główny autor pracy, Wei Sun.

Metoda Chińczyków zakłada tworzenie struktur komórkowych przez wypełnianie materiałem wcześniej przygotowanych żelowych szkieletów. W swojej pracy zapewniają oni, że udało im się to osiągnąć jako pierwszym na świecie. Zaznaczają jednocześnie, że osiągnięte przez nich rezultaty nie oznaczają wcale, że prace można uznać za zakończone.

W ciągu najbliższych lat zespół Suna zamierza dalej rozwijać swoją metodę. W szczególności chce on sprawdzić, w jaki sposób może wpłynąć na rozmiar i kształt wykształcanych sztucznie komórek. Chińczycy wierzą, że jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, to ich praca zakończy się opracowaniem pełnej metody sztucznego wytwarzania ludzkich organów.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)