Komórki jednak nie powodują raka oczu
14.01.2009 14:09, aktual.: 14.01.2009 14:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Regularne korzystanie z telefonów komórkowych nie ma wpływu na powstawanie groźnego nowotworu oka zwanego czerniakiem. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców.
W badaniu wzięło udział prawie 1600 osób, które z różną częstotliwością korzystały z telefonów komórkowych od około 10 lat. Po przeprowadzeniu wnikliwych badań i analiz nie stwierdzono u nich zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka oka.
W artykule opublikowanym na łamach magazynu "Journal of The National Cancer Institute" dr Andreas Stang, stojący na czele zespołu naukowców stwierdził, że otrzymane wyniki są sprzeczne z tymi, które jego grupa otrzymała podczas wcześniejszego, znacznie mniejszego badania. Poprzednie rezultaty, budzące spory niepokój, nie znalazły na szczęscie potwierdzenia.
Warto zauważyć, że temat szkodliwości telefonii komórkowej na zdrowie człowieka wciąż jest tematem budzącym sporo kontrowersji. Według różnych teorii promieniowanie wytwarzane przez telefony miałoby być przyczyną powstawania różnych dolegliwości i chorób, m.in. raka. Jednak do tej pory żadnej grupie naukowców nie udało się tego bezsprzecznie dowieść.