Komórka niebezpieczniejsza dla pracujących niż bezrobotnych

Komórka niebezpieczniejsza dla pracujących niż bezrobotnych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

11.01.2012 15:21, aktual.: 11.01.2012 16:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wypadki spowodowane używaniem telefonu komórkowego częściej przytrafiają się mężczyznom, osobom młodym i pracującym - takie są konkluzje badań naukowców fińskich

Wypadki spowodowane używaniem telefonu komórkowego częściej przytrafiają się mężczyznom, osobom młodym i pracującym - takie są konkluzje badań naukowców fińskich - poinformowały magazyny New Scientist i Accident Analysis and Prevention.

Naukowcy z Tampere University of Technology w Finlandii pod kierownictwem dr Leeny Korpinen i dr. Rauno Paakkoenena przeprowadzili badania dotyczące wypadków lub możliwości zaistnienia wypadków, spowodowanych przez używanie telefonu komórkowego.

W trakcie badania ponad 6 tys. abonentów różnych sieci i usług komórkowych okazało się, że telefony komórkowe i smartfony są najgroźniejsze w czasie wolnym. W przypadku 13,7 proc. ankietowanych używanie telefonu bądź smartfonu w czasie jazdy na rowerze, czytania książki, oglądania TV czy grania na komputerze omal nie spowodowało wypadku; w przypadku 2,4 proc. wywołało „jakiś rodzaj wypadku”. W trakcie pracy ilość wypadków spowodowanych użyciem telefonów komórkowych spadła do 0,4 proc., zaś 4,5 proc. ankietowanych ledwo uniknęło wypadku.

Średnia wypadków zaszłych i tych, których w ostatniej chwili udało się uniknąć, spowodowanych użyciem telefonu komórkowego, jest większa dla mężczyzn i osób młodszych w wieku do 2. lat niż dla kobiet i osób starszych. Co ciekawe, także bezrobotni rzadziej ulegają takim wypadkom lub w ostatniej chwili ich unikają niż osoby pracujące korzystające z komórki bądź smartfonu w czasie wolnym.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)