Komisja Europejska przyjęła Fit for 55. OZE będą odgrywać ważną rolę
Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, który ma na celu wytyczenie właściwej drogi dla wszystkich państw członkowskich UE w kwestiach klimatu i energetyki. Jego założeniem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku.
19.07.2021 07:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pakiet wniosków Fit for 55 obejmuje kilka istotnych kwestii. Mowa tu między innymi o założeniu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. względem sytuacji z 1990. Ponadto Unia Europejska będzie dążyć do redukcji energii w 2030 roku o co najmniej 9 procent. Kluczowe, a jednocześnie trudne w realizacji wydaje się jednak założenie o pozyskiwaniu co najmniej 40 procent energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Choć według danych Agencji Rynku odnawialne źródła energii, a w szczególności fotowoltaika, rozwijają się w Polsce w bardzo dobrym tempie, Polsce jest bardzo daleko do osiągnięcia założeń Fit for 55. Według przyjętego pakietu 40 proc. produkowanej energii elektrycznej ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Według raportu za rok 2020, w Polsce odnawialne źródła energii odpowiadały za produkcję około 17 proc. energii elektrycznej.
Oznacza to, że czeka nas istotne przebudowanie systemu energetycznego w taki sposób, by do końca dekady podwoić ilość prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł energii. Zyskujące ogromną popularność instalacje fotowoltaiczne odpowiadają obecnie za nieco ponad 1 proc. produkcji elektrycznej w kraju. Prym wśród OZE wiodą elektrownie wiatrowe, które w 2020 roku produkowały około 10 proc. energii elektrycznej w Polsce.
Trudno spodziewać się, by Polska zdołała przebudować system energetyczny w tak istotny sposób. Produkcja prądu w naszym kraju od lat opiera się głównie o węgiel. Nadzieją na zrealizowanie założeń pakietu Fit for 55 jest dla nas to, że cele dla poszczególnych krajów i regionów będą dopiero wyznaczane.
Tym niemniej biorąc pod uwagę, że wśród założeń pakietu znajduje się punkt mówiący o tym, że 49 procent energii zużywanej przez budynki ma pochodzić z OZE, można zauważyć, że kraje członkowskie UE będą musiały podjąć wiele działań, by spełnić wymagania pakietu.