Komisja Europejska pozwoli na stawianie anten 5G bez zezwoleń
Konkretnie chodzi o bezprzewodowe punkty dostępu na małych obszarach, zapewniających wysoką przepustowość i zwiększony zasięg, a także zaawansowane prędkości połączeń. To istotna zmiana dla rozwoju sieci 5G.
Nowe, małe anteny będą mniej widoczne (wielkością nieprzekraczające 30 litrów). Będą emitowały mniej promieniowania elektromagnetycznego i będą korzystać z niższych poziomów mocy od tradycyjnych, dużych masztów. Będą zatem wytwarzać niższy poziom narażenia niż istniejąca infrastruktura 4G. W działaniu będą przypominać sieć Wi-Fi.
5G to filar rozwoju Europy
Komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, powiedział: "Bezprzewodowe sieci 5G stanowią dla Europy filar rozwoju społeczno-gospodarczego, ponieważ umożliwią świadczenie nowych usług w dziedzinie zdrowia i opieki, energii, transportu, edukacji i wielu innych dziedzinach. Ich znaczenie jest dziś jeszcze bardziej widoczne, ponieważ odegrają one kluczową rolę w naszym procesie wychodzenia z kryzysu związanego z koronawirusem".
Zobacz też: Dezinformacja o 5G jest celowa i płynie ze Wschodu - mówi Wiceminister cyfryzacji
Rozporządzenie wykonawcze Komisji zostało poparte badaniem i uwzględniono w nim wkład uzyskany w wyniku dwóch otwartych konsultacji społecznych: w 2019 r. i w 2020 r. Komisja zebrała również i rozpatrzyła opinie i odpowiednie uwagi na piśmie przedstawione przez państwa członkowskie w ramach Komitetu ds. Komunikacji oraz przeprowadziła dwie konsultacje między służbami.