Komisja Europejska: inteligenty internet przyszłości - szansą dla UE

Komisja Europejska: inteligenty internet przyszłości - szansą dla UE

Komisja Europejska: inteligenty internet przyszłości - szansą dla UE
Źródło zdjęć: © WP.PL
28.10.2009 17:00, aktualizacja: 29.10.2009 09:40

Komisja Europejska zaprezentowała dziś strategię, dzięki której Unia zająć ma czołową pozycję w dziedzinie rozwoju inteligentnej infrastruktury opartej na łączności internetowej. Celem działań ma być udoskonalenie infrastruktury o decydującym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa oraz umożliwienie jej przetwarzania ogromnej ilości danych niezbędnych do codziennego funkcjonowania.

Komisja Europejska wystąpiła dziś z projektem paneuropejskiej strategii innowacji internetowej zakładającej czynny udział administracji rządowych oraz współpracę przedstawicieli rozmaitych branż w całej Europie.

Wg planów zostanie uruchomiony program partnerstwa łączącego władze publiczne z głównymi graczami branży technologii informacyjno-komunikacyjnych, który w samych latach 2011-201. uzyska budżet w wysokości 300 mln euro. Równocześnie Komisja wezwała władze państw europejskich i przedstawicieli sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych do wykorzystania narastającej fali zapotrzebowania na innowacyjne rozwiązania oparte na internecie w celu obdarzenia inteligencją obecnej infrastruktury (w dziedzinie ochrony zdrowia, sieci energetycznych oraz zarządzania komunikacją miejską).

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Mniej zapchane drogi i ulepszony transport miejski, lepsza i wydajniejsza sieć energetyczna, która zaspokoi zwiększające się zapotrzebowanie obywateli na energię, najnowocześniejsze technologie w służbie zdrowia w każdym domu ( w związku ze starzejącym się społeczeństwem ) - to przykłady cudów, jakie umożliwi "przyszły internet" tworzony w ramach ogłoszonej strategii. Sieć przyszłości połączyć ma rzeczy nieożywione (np. samochody i przenośne urządzenia) z interaktywną infrastrukturą (w rodzaju organizacji ruchu miejskiego), udostępniając w czasie rzeczywistym ogromne ilości danych służących poprawie procesów gospodarczych i zwiększeniu wydajności.

_ Wielkość przesyłu danych rośnie już dziś w tempie 60% rocznie. Z czasem, w miarę jak Internet dostarczający coraz bardziej wyszukanych informacji ogarnie kolejne miliardy czujników i przenośne urządzenia funkcjonujące w trybie online, coraz bardziej wyraźna staje się konieczność wyposażenia infrastruktury w sztuczną inteligencję, która umożliwiałaby jej przetrawienie tak niewyobrażalnej masy danych, przypływających w czasie rzeczywistym. Przykładowo potworne korki na drogach, które kosztują Europę około 135 mld euro rocznie, mogą ulec zmniejszeniu o 20%, a towarzysząca im emisja spalin o 15% za sprawą nowych technik internetowych w rodzaju czujników, inteligentnych etykiet, a niebawem także elementów systemu nawigacji satelitarnej Galileo _ - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Komisja finansuje już obecnie wiele badań nad inteligencją sieci internetowej. Łączny budżet ponad 9. projektów realizowanych w ramach specjalnego programu badawczego "Pervasive and Trustworthy Network and Service Infrastructures" wynosi 400 mln euro, a badania naukowe prowadzone w latach 2011-2013 warte są 200 mln euro. Należy także wspomnieć o projekcie SENSEI, którego celem jest skomunikowanie świata rzeczywistego ze światem wirtualnym, poprzez tworzenie sieci "inteligentnych" miejsc ( np. aby przesyłać SMS do wszystkich pasażerów używających wspólnych samochodów, podpowiadając im, którym autobusem mogą szybciej dojechać do celu ).
Źródło: europa.eu

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)