Komar tygrysi w Europie. Uważaj, gdzie jedziesz na wczasy

Komar tygrysi w Europie. Uważaj, gdzie jedziesz na wczasy
Źródło zdjęć: © AEDES
Bolesław Breczko

19.06.2019 19:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komar tygrysi, żyjący głównie w Azji, coraz częściej pojawia się w krajach Europu południowej. Komar tygrysi może przenosić groźne choroby, takie jak: żółtą febrę, gorączkę Zachodniego Nilu czy japońskie zapalenie mózgu.

W związku z rosnącymi temperaturami do Europy przychodzą gatunki zwierząt, które do tej pory żyły w cieplejszych warunkacjh. Tak jest właśnie z komarem tygrysim, który występuje głównie w Azji i Afryce. Coraz cieplejsze lata i krótsze zimy spowodowały, że komora tygrysi pojawia się też w Europie, głównie na poludni kontynentu, ale zaobserwowano go także w środkowej części Francji.

Najnowsza mapa sporządzona przez European Food Safety Authority pokazuje, w których rejonach występuje komar tygrysi (na czerwono). Są to: całe Włochy wraz z Sardynią, Korsyką i Sycylią, śródziemnomorskie wybrzeże Hispzanii, Poludniowa połowa Francji, wybrzeże Chrowacji, Słowenia, duży fragment Grecji i Krety, wschodnie wybrzeże Morza Czarnego.

W Polsce nie zanotowano na razie występowania komara tygrysiego, jednak nie cały teren naszego kraju został przebadany. Na mapie obszary gdzie nie występuje komar zaznaczone są na zielono, natomiast na szaro zaznaczono rejony, z których nie ma danych. W naszym kraju występują natomiast warunku, w których jaja komara tygrysiego mogłyby przeziomować.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)