Kolejny wirus wymierzony w iPhone'a - tym razem niebezpieczny

Kolejny wirus wymierzony w iPhone'a - tym razem niebezpieczny

Kolejny wirus wymierzony w iPhone'a - tym razem niebezpieczny
Źródło zdjęć: © iPhoneBlog.pl
24.11.2009 16:01, aktualizacja: 24.11.2009 16:27

Podczas, gdy dwa pierwsze szeroko komentowane robaki atakujące odblokowane iPhone’y – Privacy.A oraz Ikee były praktycznie nieszkodliwe, to nowy wirus, który pojawił się w Holandii można uznać za niebezpieczny. Zasada rozprzestrzeniania pozostała ta sama – wirus atakuje iPhone’y po jailbreak’u, korzystające z protokołu SSH z ustawionym domyślnym hasłem – “alpine”. Zmienił się natomiast cel ataku. Klienci holenderskiego oddziału banku online ING korzystający z iPhone’a są przekierowywani na stronę imitującą witrynę banku, a następnie proszeni są o zalogowanie się.

Podczas, gdy dwa pierwsze szeroko komentowane robaki atakujące odblokowane iPhone’y – Privacy.A oraz Ikee były praktycznie nieszkodliwe, to nowy wirus, który pojawił się w Holandii można uznać za niebezpieczny.

Zasada rozprzestrzeniania pozostała ta sama –. wirus atakuje iPhone’y po jailbreak’u, korzystające z protokołu SSH z ustawionym domyślnym hasłem – “alpine”. Zmienił się natomiast cel ataku. Klienci holenderskiego oddziału banku online ING korzystający z iPhone’a są przekierowywani na stronę imitującą witrynę banku, a następnie proszeni są o zalogowanie się.

Długo nie trzeba się zastanawiać, aby dojść do wniosku, że motywy twórcy tego robaka były czysto finansowe. Niebezpieczeństwo odkryła firma F-Secure, zajmująca się systemami zabezpieczeń. Kierownik badań w F-Secure – Mikko Hypponen powiedział BBC, że “jest to pierwszy złośliwy wirus wymierzony w iPhone’a, a jego motywy są najwyraźniej finansowe. Chwilowo jest raczej odizolowany do Holandii, ale jest zdolny do szybkiego rozprzestrzeniania się”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)