Kolejny wirus wymierzony w iPhone'a - tym razem niebezpieczny

Kolejny wirus wymierzony w iPhone'a - tym razem niebezpieczny24.11.2009 16:01
Kolejny wirus wymierzony w iPhone'a - tym razem niebezpieczny
Źródło zdjęć: © iPhoneBlog.pl

Podczas, gdy dwa pierwsze szeroko komentowane robaki atakujące odblokowane iPhone’y – Privacy.A oraz Ikee były praktycznie nieszkodliwe, to nowy wirus, który pojawił się w Holandii można uznać za niebezpieczny. Zasada rozprzestrzeniania pozostała ta sama – wirus atakuje iPhone’y po jailbreak’u, korzystające z protokołu SSH z ustawionym domyślnym hasłem – “alpine”. Zmienił się natomiast cel ataku. Klienci holenderskiego oddziału banku online ING korzystający z iPhone’a są przekierowywani na stronę imitującą witrynę banku, a następnie proszeni są o zalogowanie się.

Podczas, gdy dwa pierwsze szeroko komentowane robaki atakujące odblokowane iPhone’y – Privacy.A oraz Ikee były praktycznie nieszkodliwe, to nowy wirus, który pojawił się w Holandii można uznać za niebezpieczny.

Zasada rozprzestrzeniania pozostała ta sama –. wirus atakuje iPhone’y po jailbreak’u, korzystające z protokołu SSH z ustawionym domyślnym hasłem – “alpine”. Zmienił się natomiast cel ataku. Klienci holenderskiego oddziału banku online ING korzystający z iPhone’a są przekierowywani na stronę imitującą witrynę banku, a następnie proszeni są o zalogowanie się.

Długo nie trzeba się zastanawiać, aby dojść do wniosku, że motywy twórcy tego robaka były czysto finansowe. Niebezpieczeństwo odkryła firma F-Secure, zajmująca się systemami zabezpieczeń. Kierownik badań w F-Secure – Mikko Hypponen powiedział BBC, że “jest to pierwszy złośliwy wirus wymierzony w iPhone’a, a jego motywy są najwyraźniej finansowe. Chwilowo jest raczej odizolowany do Holandii, ale jest zdolny do szybkiego rozprzestrzeniania się”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)