Kolejny problem Ziemi? Nowe mapy odsłoniły martwe strefy
Wody oceaniczne tętnią życiem, ale nie wszędzie z jednakow ą intensywnością. Istnieją obszary o niższym stężeniu tlenu, zamieszkane tylko przez najmniej wybredne gatunki. Uczeni z MIT stworzyli właśnie pierwszą szczegółową "mapę" tych opustoszałych stref.
02.01.2022 | aktual.: 24.02.2022 15:42
Strefy niedoboru tlenu, czyli ODZ (ang. oxygen-deficient zones) stanowią najwyżej 1% objętości wszechoceanu, ale mimo to wywierają ogromny wpływ na ekosystemy, rybołówstwo, ale i klimat, jako znaczące źródło podtlenku azotu – trzeciego po dwutlenku węgla i metanie, najgroźniejszego gazu cieplarnianego.
Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych sektorów, badacze z Massachusetts Institute of Technology opracowali najdokładniejszy jak dotąd trójwymiarowy "atlas" uwzględniający stężenie tlenu w morzach i oceanach. W ramach projektu przetworzono dane zebrane w trakcie 15 milionów pomiarów przeprowadzonych na przestrzeni 40 lat.
Dzięki przeprowadzonej analizie, oczom naukowców ukazały się dwa szczególnie dorodne okazy ODZ leżące na Pacyfiku. Jeden z obszarów znajduje się u wybrzeży Peru i mierzy 600 tys. kilometrów sześciennych wody. Drugi, w pobliżu Ameryki Środkowej, może być nawet trzykrotnie większy. Dla wizualizacji dodajmy, że objętość Bałtyku nie przekracza 28 tys. kilometrów sześciennych.
Oczywiście wszystkie morza i oceany zawierają również wiele mniejszych "dziur" tlenowych. Istnienie większości z nich jest czymś naturalnym i wynika z działalności mikroorganizmów pochłaniających fitoplankton wraz z całym dostępnym tlenem. Jest to szczególnie widoczne w regionach omijanych przez prądy morskie, które mogłyby intensywniej mieszać i natleniać wodę. Jednocześnie specjalistów martwi fakt, że działalność człowieka oraz rosnące temperatury, sprzyjają ogólnemu odtlenowaniu oceanów i poszerzaniu omawianych stref.
Autorzy projektu, Jarek Kwiecinski i Andrew Babbin, chcą monitorować stan ODZ i stale uaktualniać swoje dzieło. Jak twierdzą: "Powszechnie oczekuje się, że oceany będą tracić tlen w miarę ocieplania klimatu. Ale sytuacja wydaje się bardziej złożona, zwłaszcza w tropikach, gdzie już teraz występują duże strefy niedoboru tlenu. Dlatego istotne jest stworzenie szczegółowej mapy takich stref, abyśmy posiadali punkt odniesienia dla przyszłych zmian".
Więcej informacji znajdziesz w źródle: Scientists build new atlas of ocean’s oxygen-starved waters, "MIT News".