Kolejny phishing na BZ WBK

Kolejny phishing na BZ WBK

Kolejny phishing na BZ WBK
Źródło zdjęć: © Kaspersky
15.05.2008 10:35, aktualizacja: 15.05.2008 11:06

Kaspersky Lab ostrzega o pojawieniu się nowego ataku
phishingowego skierowanego przeciwko klientom banku BZ WBK. Wiadomość
e-mail została przygotowana przez cyberprzestępców tak, aby
przypominała korespondencję przesłaną przez BZ WBK. Phishing został
wykryty wczoraj a pierwszy atak tego typu wykorzystujący wizerunek
banku BZ WBK miał miejsce w marcu 2008 r.

Wiadomość phishingowa docierająca tym razem do użytkowników posiada temat "Uaktywnij konto BZ WBK 24". Treść wiadomości jest następująca:

Obraz
© Przykładowy mail (fot. Kaspersky Lab)

Po kliknięciu pierwszego odsyłacza znajdującego się w treści wiadomości użytkownik trafi na sfałszowaną stronę zawierającą formularz, w którym cyberprzestępca przygotował miejsce na wprowadzenie numeru karty płatniczej.
Drugi z odsyłaczy znajdujący się w wiadomości phishingowej prowadzi do prawdziwej strony BZ WBK.

BZ WBK nie ma nic wspólnego z wysyłaniem tej wiadomości e-mail. Jest to typowy atak phishingowy mający na celu wyłudzenie informacji. Cyberprzestępca nielegalnie wykorzystał wizerunek banku BZ WBK. Żadna instytucja finansowa nie wysyła w e-mailach próśb o podawanie jakichkolwiek danych swoich klientów. Oficjalne oświadczenie BZ WBK na ten temat można znaleźć na stronie banku.

Phishing jest formą cyberprzestępstwa lub oszustwa opartego na socjotechnice. Nazwa jest świadomym błędem w pisowni terminu 'fishing' oznaczającego łowienie ryb. Termin „phishing” odnosi się do procesu zbierania (kradzieży) danych przez przestępców.W typowym ataku phishingowym cyberprzestępca tworzy prawie idealną replikę strony WWW dowolnej instytucji lub portalu. Następnie rozpoczyna się „phishing”: przy użyciu technik spamowych wysyłane są wiadomości e-mail imitujące prawdziwą korespondencję wysyłaną przez różne instytucje. Hakerzy mogą wykorzystywać prawdziwe logo firmy, nienaganny styl korespondencji handlowej, a nawet prawdziwe nazwiska osób należących do zarządu.

Wszystkie takie wiadomości mają jeden cel: nakłonienie odbiorców do kliknięcia zawartego w liście odsyłacza. Stworzone przez phisherów odsyłacze kierują użytkowników bezpośrednio do fałszywej strony WWW, na której "schwytana ryba" wprowadza poufne informacje dotyczące numerów kont bankowych, kart kredytowych, haseł dostępu itp. lub pobiera szkodliwy kod, który następnie instalowany jest w systemie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)