Kolejne samobójstwo w fabryce Foxconn

Kolejne samobójstwo w fabryce Foxconn

Kolejne samobójstwo w fabryce Foxconn
Źródło zdjęć: © via chip.pl
21.07.2011 15:43

Pracownik zakładów w Shenzen na południu Chin należących do tajwańskiej firmy Foxconn Manufacturing Group popełnił samobójstwo wyskakując z okna fabryki - poinformowały w środę lokalne media. To 14. pracownik Foxconna, który w tym roku odebrał sobie życie

Według Reutera seria samobójstw w gigantycznych zakładach w Shenzen zaczęła się dwa lata temu. Giną przeważnie młodzi robotnicy, którzy w poszukiwaniu zarobku przywędrowali do fabryki Foxconna z odległych regionów Chin.

Obraz
© Rodzice zmarłego 23 stycznia 2010 pracownika firmy Foxconn prezentują jego zdjęcie dziennikarzom zgromadzonym pod siedzibą firmy (fot. AFP)

Młody mężczyzna, o którego śmierci poinformowano w środę miał 2. lat. Wyskoczył z okna na szóstym piętrze należącego do Foxconn hotelu robotniczego.

W reakcji na samobójstwa pracowników wokół budynków firmy rozciągnięto siatki bezpieczeństwa i zapowiedziano zatrudnienie psychologów. Pracowników podzielono na 50-osobowe grupy, których członkowie mają pilnować się nawzajem, obserwując, czy któryś z kolegów nie wykazuje oznak utraty równowagi emocjonalnej.

W maju koncern Foxconn zdecydował się na szczególną metodę zapobiegania samobójstwom: zażądał od zatrudnionych pisemnego zobowiązania, że nie odbiorą sobie życia.

Ponadto w czerwcu koncern dwukrotnie ogłosił podwyżki, w wyniku których podwojono płace chińskich pracowników koncernu. Obecnie miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 2 tys. juanów (29. dolarów).

Działacze oskarżają firmę o sztywny styl zarządzania, zbyt szybko przesuwające się taśmy produkcyjne, wojskową dyscyplinę i zmuszanie do pracy ponad siły. Jak mówią osoby mieszkające w hotelu pracowniczym, prawie ze sobą nie rozmawiają z powodu wyczerpania.

Foxconn produkuje iPhone'y, iPady i inne elektroniczne gadżety dla takich firm jak Apple, Sony, Dell, Nokia i Hewlett-Packard.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)