ycipk-21v0q4

Kolejne 8 Krabów trafiło do żołnierzy

Bateria złożona z 8 armatohaubic samobieżnych Krab 155 mm trafiła do 5. pułku artylerii w Sulechowie z 12 dywizji zmechanizowanej. Wcześniej Kraby trafiły do 1. mazurskiego pułku artylerii w Węgorzewie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Armatohaubice Krab służą w Polsce już od jakiegoś czasu
Armatohaubice Krab służą w Polsce już od jakiegoś czasu (PAP, Fot: Piotr Polak)
ycipk-21v0q4

Armatohaubica Krabto jeden z najnowszych elementów uzbrojenia w Wojsku Polskim. Kontrakt, w ramach którego MON kupił nowe uzbrojenie, jest obecnie najdroższym w historii polskiej wojskowości. Kosztował 4,5 mld zł. Kraby mają zapewnić polskim jednostkom artyleryjskim nową jakość i dać możliwość atakowania przeciwnika oddalonego nawet o 40 km.

MON
Podziel się

Do końca 2025 roku, do Wojsk Rakietowych i Artyleryjskich ma trafić 5 w pełni wyposażonych dywizjonów "Regina". W skład jednego dywizjonu wchodzą 24 armatohaubice kalibru 155 mm, 3 wozy dostawczo-sztabowe, 8 wozów dowódczych, 6 wozów amunicyjnych oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki.

ycipk-21v0q4
MON
Podziel się

Załogę Kraba stanowi 5 osób (dowódca, działonowy, dwóch ładowniczych i kierowca). We wnętrzu wozu przewożonych jest 40 pocisków do armaty. Załoga może rozpocząć strzelanie już po 30 sekundach od zatrzymania i atakować z maksymalną częstotliwością 6 pocisków na minutę. Dzięki zamówieniu amunicji precyzyjnej oraz samonaprowadzającej, Kraby będą mogły skutecznie atakować cele oddalone o 40 km. Dodatkowym uzbrojeniem Kraba jest karabin maszynowy 12,7 mm oraz wyrzutnie granatów dymnych.

MON
Podziel się

Kraby żołnierzom uroczyście przekazał szef MON Mariusz Błaszczak.

ycipk-21v0q4
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-21v0q4

ycipk-21v0q4
ycipk-21v0q4