Kolejna wpadka rządu. Poważne problemy z nowym systemem

Kolejna wpadka rządu. Poważne problemy z nowym systemem

Kolejna wpadka rządu. Poważne problemy z nowym systemem
Źródło zdjęć: © sxc.hu
01.07.2011 12:10, aktualizacja: 04.07.2011 08:14

Prawie dwa lata trwały przygotowania do wprowadzenia w życie nowych przepisów oraz systemu teleinformatycznego, który nareszcie umożliwi zakładanie j firmy przez internet. Dziś przekonujemy się, że czasu było chyba jednak za mało. Owszem nowa ustawa weszła w życie, ale przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki strony internetowe nie działają.

Prawie dwa lata trwały przygotowania do wprowadzenia w życie nowych przepisów oraz systemu teleinformatycznego, który nareszcie umożliwi zakładanie firmy przez internet. Dziś przekonaliśmy się, że czasu było chyba jednak za mało. Owszem nowa ustawa weszła w życie, ale przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki strony internetowe nie działały.

Z dniem 1 lipca 2011 r. w życie weszła nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która stwarza możliwość rejestracji firmy poprzez internet. Wraz ze zmianami prawnymi miał zostać uruchomiony system teleinformatyczny Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Rejestracji, przynajmniej w teorii, można dokonać poprzez strony internetowe www.ceidg.gov.pl lubwww.firma.gov.pl. Niestety pierwszego dnia od uruchomienia systemu podczas prób wejścia na podane witryny, użytkownik otrzymywał komunikat o braku odpowiedzi od serwera. Przed południem strony zaczęły działać.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Jak można się przekonać dwa lata nie wystarczyły na przygotowanie przez Ministerstwo Gospodarki działającego systemu. Adam Szejnfeld, szef komisji Przyjazne Państwo przyglądał się rano w studiu TVN2. bezskutecznemu zakładaniu firmy przez internet. Początkowo proces rejestracji odbywał się zgodnie z planem. Minister jednak dość ostrożnie wypowiadał się o systemie. - Żeby skonstruować platformę informatyczną i powiązać systemem urzędy potrzeba było półtora roku. Dziś jest odpalenie i sam jestem ciekaw, jak to będzie szło. Jak znamy życie, bardzo często - nie tylko w Polsce - pierwsze godziny potrafią pokazać pewne braki.

Niestety uruchomiony o poranku proces rejestracji firmy online nie powiódł się, a przygotowane strony internetowe przestały działać. Minister zaczął tłumaczyć, że jest to być może spowodowane przeciążeniami linii. Zapewnił również, że jeszcze dziś osobiście zadzwoni do Ministerstwa Gospodarki i zapyta skąd wzięły się problemy z dostępnością przygotowanej usługi. - Nie wiem czy dało się to dopracować lepiej. Eksperymentalne uruchamianie trwało wiele miesięcy i kontrole wychodziły dobrze. Jestem przekonany, że wszystko będzie w porządku - zapewniał.

Po porannej awarii, system zaczął działać. Użytkownicy są jednak automatycznie przekierowywani pod inny adres internetowy o dość zagadkowej konstrukcji - prawdopodobnie odwołujący się do serwera testowego.

SW/GB/GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)