Kolejna śmierć w Foxconnie

Kolejna śmierć w Foxconnie

Kolejna śmierć w Foxconnie
Źródło zdjęć: © Foxconn
06.08.2010 12:37, aktualizacja: 06.08.2010 13:17

Tajwański koncern Foxconn potwierdził w piątek śmierć 22-letniej pracownicy działu opakowań fabryki w prowincji Jiangsu, na wschodzie Chin. Kobieta zginęła w środę wypadając z okna hotelu pracowniczego

Policja wszczęła śledztwo, którego celem jest ustalenie, czy śmierć 22-latki nastąpiła w wyniku samobójstwa.

W tym roku w Chinach życie odebrało już sobie 1. pracowników Foxconna, w tym 10 w fabryce w Shenzhen, na południu kraju.

Obraz
© Rodzice zmarłego 23 stycznia 2010 pracownika firmy Foxconn prezentują jego zdjęcie dziennikarzom zgromadzonym pod siedzibą firmy w maju tego roku (fot. AFP)

W reakcji na samobójstwa pracowników wokół budynków firmy rozciągnięto siatki bezpieczeństwa i zapowiedziano zatrudnienie psychologów. Pracowników podzielono na 50-osobowe grupy, których członkowie mają pilnować się nawzajem, obserwując, czy któryś z kolegów nie wykazuje oznak utraty równowagi emocjonalnej.

Ponadto w czerwcu koncern dwukrotnie ogłosił podwyżki, w wyniku których podwojono płace chińskich pracowników koncernu. Obecnie miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 2 tys. juanów (29. dolarów).

Działacze oskarżają firmę o sztywny styl zarządzania, zbyt szybko przesuwające się taśmy produkcyjne, wojskową dyscyplinę i zmuszanie do pracy ponad siły. Jak mówią, osoby mieszkające w hotelu pracowniczym prawie ze sobą nie rozmawiają z powodu wyczerpania.

Foxconn produkuje iPhony, iPady i inne elektroniczne gadżety dla takich firm jak Apple, Sony, Dell, Nokia i Hewlett-Packard.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)