Kolejna rewolucja! Nowy rodzaj grafenu!

Kolejna rewolucja! Nowy rodzaj grafenu!
Źródło zdjęć: © AlexanderAlUS/Wikimedia Commons

14.05.2013 11:39, aktual.: 14.05.2013 12:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hiszpańscy naukowcy zdołali nadać właściwości magnetyczne grafenowi – informuje portal EurekAlert. Przełomowe odkrycie, opisane w piśmie Nature Physics, umożliwia rozwój urządzeń elektronicznych opartych na grafenie, co może zrewolucjonizować przemysł elektroniczny.

Grafen to materiał oparty na siatce sześciokątnych atomów węgla, bardzo dobrze przewodzący prąd oraz mający niezwykłe właściwości mechaniczne i optyczne. Naukowcom udało się dodatkowo sprawić, by grafen zachowywał się jak magnes.

- _ Pomimo wszelkich dotychczasowych starań naukowców z całego świata, do tej pory nie można było uzyskać grafenu o właściwościach magnetycznych potrzebnego do spintroniki _ – podkreślił prof. Rodolfo Miranda. - _ Wyniki tych badań otwierają do tego drogę _.

Spintronika, odmiana elektroniki, wykorzystuje obok ładunku elektrycznego także spin elektronu. Dzięki temu zarówno prędkość przetwarzania jak i ilość danych możliwych do przechowywania wzrasta w porównaniu do tradycyjnych urządzeń elektronicznych. Spintronika może być wykorzystana w takich dziedzinach jak telekomunikacja, przetwarzanie danych czy biomedycyna.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)